- Weather
- United States of America
- Massachusetts
- Swampscott
Swampscott: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Swampscott, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
3. 4.
3°C
17°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
56
|
36
89
|
41
102
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
14°C
|
14°C
|
This Weekend
Tomorrow
4. 4.
4°C
15°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
89
|
49
85
|
45
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1028 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
12°C
|
5°C
|
Sunday
5. 4.
4°C
16°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
108
|
34
97
|
44
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
82
|
51
88
|
37
88
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
12°C
|
7°C
|
Tuesday
7. 4.
0°C
10°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
94
|
51
98
|
53
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
11°C
|
4°C
|
Wednesday
8. 4.
-2°C
5°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
38
|
32
64
|
37
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1037 hPa
|
1035 hPa
|
1035 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
8°C
|
4°C
|
Thursday
9. 4.
2°C
14°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
92
|
51
101
|
44
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1033 hPa
|
1028 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
15°C
|
11°C
|
Friday
10. 4.
7°C
16°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
84
|
11
60
|
5
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1029 hPa
|
1030 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
18°C
|
10°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
7°C
13°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
61
|
18
55
|
17
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1034 hPa
|
1033 hPa
|
1032 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
16°C
|
10°C
|
Sunday
12. 4.
8°C
12°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
51
|
12
50
|
10
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1028 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
10°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
9°C
16°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
43
|
13
45
|
13
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
19°C
|
13°C
|
Tuesday
14. 4.
12°C
19°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
71
|
19
49
|
16
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
22°C
|
15°C
|
Wednesday
15. 4.
13°C
17°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
80
|
24
73
|
27
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
19°C
|
14°C
|
Thursday
16. 4.
8°C
14°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
67
|
20
63
|
14
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
17°C
|
9°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
70°/41°
2. 4.
41°/37°
3. 4.
17°/3°
4. 4.
15°/4°
5. 4.
16°/4°
6. 4.
10°/3°
7. 4.
10°/0°
8. 4.
5°/-2°
9. 4.
14°/2°
10. 4.
16°/7°
11. 4.
13°/7°
12. 4.
12°/8°
13. 4.
16°/9°
14. 4.
19°/12°
15. 4.
17°/13°
16. 4.
14°/8°
17. 4.
12°/6°
18. 4.
11°/8°
19. 4.
10°/6°
20. 4.
10°/6°
21. 4.
13°/8°
22. 4.
14°/7°
23. 4.
14°/8°
24. 4.
10°/7°
25. 4.
11°/7°
26. 4.
12°/7°
27. 4.
14°/6°
28. 4.
14°/7°
29. 4.
15°/8°
30. 4.
17°/8°
What it means
precipitation
12 %
