- Weather
- Republic of Austria
- Lower Austria
- Scheibbs
Scheibbs: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Scheibbs, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
1. 5.
2°C
17°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
45
|
22
67
|
6
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
20°C
|
13°C
|
This Weekend
Tomorrow
2. 5.
6°C
22°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
49
|
32
64
|
18
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
24°C
|
15°C
|
Sunday
3. 5.
7°C
26°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
56
|
19
65
|
25
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
27°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
10°C
23°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
45
|
21
64
|
9
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
24°C
|
17°C
|
Tuesday
5. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
46
|
15
47
|
12
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
22°C
|
16°C
|
Wednesday
6. 5.
12°C
20°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
44
|
12
51
|
2
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
21°C
|
16°C
|
Thursday
7. 5.
9°C
15°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
70
|
20
69
|
4
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
16°C
|
12°C
|
Friday
8. 5.
9°C
15°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
19
|
11
35
|
1
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
17°C
|
9°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
5°C
14°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
24
|
3
33
|
0
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
16°C
|
10°C
|
Sunday
10. 5.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
28
|
0
36
|
6
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
19°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
8°C
18°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
17
|
3
33
|
1
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
20°C
|
13°C
|
Tuesday
12. 5.
10°C
16°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
26
|
2
33
|
3
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
18°C
|
11°C
|
Wednesday
13. 5.
8°C
16°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
49
|
12
47
|
0
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
18°C
|
12°C
|
Thursday
14. 5.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
26
|
10
35
|
0
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
19°C
|
13°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
17°/2°
2. 5.
22°/6°
3. 5.
26°/7°
4. 5.
23°/10°
5. 5.
21°/11°
6. 5.
20°/12°
7. 5.
15°/9°
8. 5.
15°/9°
9. 5.
14°/5°
10. 5.
17°/6°
11. 5.
18°/8°
12. 5.
16°/10°
13. 5.
16°/8°
14. 5.
17°/9°
15. 5.
15°/10°
16. 5.
17°/9°
17. 5.
19°/9°
18. 5.
18°/9°
19. 5.
18°/10°
20. 5.
20°/10°
21. 5.
17°/11°
22. 5.
18°/11°
23. 5.
20°/11°
24. 5.
21°/11°
25. 5.
22°/11°
26. 5.
24°/12°
27. 5.
23°/13°
28. 5.
21°/12°
29. 5.
21°/11°
30. 5.
20°/12°
31. 5.
What it means
precipitation
12 %
