- Weather
- Republic of Albania
- Maja e Kaptinës
Maja e Kaptinës: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Maja e Kaptinës, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
29. 4.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
40
|
31
61
|
24
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
15°C
|
6°C
|
Tomorrow
30. 4.
2°C
9°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
70
|
22
75
|
23
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
6°C
|
4°C
|
Friday
1. 5.
0°C
5°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
125
|
49
116
|
53
133
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
9°C
|
1°C
|
This Weekend
Saturday
2. 5.
-2°C
7°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
101
|
27
89
|
26
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
12°C
|
2°C
|
Sunday
3. 5.
0°C
8°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
84
|
26
87
|
20
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
12°C
|
3°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
1°C
10°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
66
|
24
68
|
21
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
13°C
|
8°C
|
Tuesday
5. 5.
4°C
12°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
39
|
20
48
|
14
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
14°C
|
9°C
|
Wednesday
6. 5.
5°C
10°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
56
|
22
70
|
32
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
12°C
|
6°C
|
Thursday
7. 5.
6°C
14°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
35
|
26
27
|
24
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
17°C
|
8°C
|
Friday
8. 5.
9°C
16°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
45
|
46
62
|
54
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
19°C
|
9°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
10°C
16°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
66
81
|
55
81
|
63
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
18°C
|
10°C
|
Sunday
10. 5.
9°C
13°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
52
|
32
45
|
27
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
17°C
|
7°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
7°C
12°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
36
|
24
31
|
22
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
16°C
|
7°C
|
Tuesday
12. 5.
7°C
14°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
19
|
12
17
|
13
20
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
17°C
|
7°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
0°/-2°
2. 4.
0°/-2°
3. 4.
1°/-2°
4. 4.
3°/0°
5. 4.
6°/1°
6. 4.
8°/4°
7. 4.
8°/5°
8. 4.
6°/3°
9. 4.
3°/-1°
10. 4.
4°/-1°
11. 4.
5°/0°
12. 4.
9°/3°
13. 4.
9°/6°
14. 4.
8°/5°
15. 4.
6°/5°
16. 4.
8°/5°
17. 4.
9°/6°
18. 4.
7°/4°
19. 4.
7°/3°
20. 4.
5°/3°
21. 4.
4°/3°
22. 4.
3°/-2°
23. 4.
1°/-3°
24. 4.
5°/0°
25. 4.
9°/5°
26. 4.
10°/7°
27. 4.
9°/7°
28. 4.
10°/7°
29. 4.
12°/5°
30. 4.
9°/2°
What it means
precipitation
12 %
