- Weather
- United States of America
- Pennsylvania
- Lock Haven
Lock Haven: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Lock Haven, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
3. 4.
5°C
21°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
48
|
6
80
|
4
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
19°C
|
18°C
|
This Weekend
Tomorrow
4. 4.
15°C
25°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
36
|
19
100
|
10
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
25°C
|
21°C
|
Sunday
5. 4.
3°C
20°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
93
|
30
112
|
25
113
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
12°C
|
7°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
0°C
9°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
84
|
27
91
|
15
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
10°C
|
6°C
|
Tuesday
7. 4.
-2°C
4°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
111
|
41
106
|
18
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1028 hPa
|
1032 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
7°C
|
1°C
|
Wednesday
8. 4.
-5°C
9°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
53
|
26
74
|
14
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1037 hPa
|
1032 hPa
|
1031 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
12°C
|
3°C
|
Thursday
9. 4.
-2°C
20°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
64
|
24
81
|
5
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1027 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
20°C
|
12°C
|
Friday
10. 4.
5°C
13°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
32
|
3
39
|
0
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1029 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
16°C
|
8°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
4°C
16°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
33
|
22
49
|
10
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1029 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
18°C
|
11°C
|
Sunday
12. 4.
9°C
15°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
35
|
15
49
|
0
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
16°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
56
|
0
46
|
0
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
19°C
|
12°C
|
Tuesday
14. 4.
8°C
15°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
50
|
12
61
|
0
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
17°C
|
12°C
|
Wednesday
15. 4.
8°C
12°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
71
|
28
85
|
16
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
15°C
|
8°C
|
Thursday
16. 4.
2°C
10°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
59
|
21
59
|
3
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
15°C
|
5°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
68°/46°
2. 4.
51°/43°
3. 4.
21°/5°
4. 4.
25°/15°
5. 4.
20°/3°
6. 4.
9°/0°
7. 4.
4°/-2°
8. 4.
9°/-5°
9. 4.
20°/-2°
10. 4.
13°/5°
11. 4.
16°/4°
12. 4.
15°/9°
13. 4.
17°/9°
14. 4.
15°/8°
15. 4.
12°/8°
16. 4.
10°/2°
17. 4.
11°/2°
18. 4.
17°/9°
19. 4.
14°/8°
20. 4.
16°/8°
21. 4.
16°/8°
22. 4.
18°/8°
23. 4.
13°/7°
24. 4.
19°/7°
25. 4.
18°/10°
26. 4.
19°/8°
27. 4.
14°/8°
28. 4.
18°/8°
29. 4.
12°/9°
30. 4.
15°/6°
What it means
precipitation
12 %
