Lintong: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Lintong, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
3. 5.
12°C
25°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
64
|
40
68
|
28
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
28°C
|
19°C
|
Next Week
Tomorrow
4. 5.
11°C
27°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
21
|
16
43
|
18
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
32°C
|
20°C
|
Tuesday
5. 5.
14°C
29°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
32
|
25
49
|
16
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
34°C
|
22°C
|
Wednesday
6. 5.
17°C
29°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
31
|
31
71
|
14
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
33°C
|
22°C
|
Thursday
7. 5.
17°C
23°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
15
|
9
20
|
7
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
27°C
|
19°C
|
Friday
8. 5.
15°C
25°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
22
|
19
44
|
8
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
32°C
|
18°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
14°C
27°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
30
|
22
35
|
15
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
33°C
|
21°C
|
Sunday
10. 5.
13°C
32°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
33
|
18
41
|
13
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
37°C
|
20°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
17°C
31°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
22
|
8
25
|
14
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
40°C
|
22°C
|
Tuesday
12. 5.
19°C
33°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
16
|
8
23
|
21
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
43°C
|
24°C
|
Wednesday
13. 5.
21°C
34°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
16
|
13
31
|
21
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
42°C
|
25°C
|
Thursday
14. 5.
21°C
32°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
38
|
14
42
|
11
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
39°C
|
24°C
|
Friday
15. 5.
20°C
30°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
33
|
20
35
|
29
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
37°C
|
23°C
|
Next Weekend
Saturday
16. 5.
19°C
29°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
39
|
20
32
|
24
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
37°C
|
22°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
18°/15°
2. 5.
24°/14°
3. 5.
25°/12°
4. 5.
27°/11°
5. 5.
29°/14°
6. 5.
29°/17°
7. 5.
23°/17°
8. 5.
25°/15°
9. 5.
27°/14°
10. 5.
32°/13°
11. 5.
31°/17°
12. 5.
33°/19°
13. 5.
34°/21°
14. 5.
32°/21°
15. 5.
30°/20°
16. 5.
29°/19°
17. 5.
28°/18°
18. 5.
29°/19°
19. 5.
27°/19°
20. 5.
26°/19°
21. 5.
31°/19°
22. 5.
32°/20°
23. 5.
33°/21°
24. 5.
34°/22°
25. 5.
32°/21°
26. 5.
31°/22°
27. 5.
33°/22°
28. 5.
33°/21°
29. 5.
34°/22°
30. 5.
35°/24°
31. 5.
33°/24°
What it means
precipitation
12 %
