Ḩowārak: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Ḩowārak, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
-5°C
-1°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-4°C
|
Afternoon
-2°C
|
Evening
-2°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
31
|
19
60
|
25
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-2°C
|
2°C
|
-4°C
|
Tomorrow
5. 4.
-4°C
0°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 0°C |
|
Morning
-3°C
|
Afternoon
0°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
45
|
19
68
|
38
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
5°C
|
-2°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-4°C
0°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 0°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
0°C
|
Evening
-4°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
135
|
80
189
|
29
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1006 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
2°C
|
-3°C
|
Tuesday
7. 4.
-6°C
-3°C
| Min Temperature: | -6°C |
| Max Temperature: | -3°C |
|
Morning
-5°C
|
Afternoon
-4°C
|
Evening
-5°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
57
|
38
81
|
19
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-3°C
|
-3°C
|
-7°C
|
Wednesday
8. 4.
-7°C
-4°C
| Min Temperature: | -7°C |
| Max Temperature: | -4°C |
|
Morning
-6°C
|
Afternoon
-4°C
|
Evening
-4°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
49
|
34
80
|
32
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-2°C
|
-1°C
|
-4°C
|
Thursday
9. 4.
-5°C
-1°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-4°C
|
Afternoon
-2°C
|
Evening
-2°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
66
|
55
115
|
59
111
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
0°C
|
2°C
|
-2°C
|
Friday
10. 4.
-4°C
-1°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-3°C
|
Afternoon
-1°C
|
Evening
-1°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
71
|
37
84
|
23
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-1°C
|
1°C
|
-2°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
-4°C
-1°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-3°C
|
Afternoon
-1°C
|
Evening
-2°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
30
|
17
32
|
14
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
3°C
|
-3°C
|
Sunday
12. 4.
-3°C
2°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 2°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
2°C
|
Evening
-1°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
23
|
19
32
|
14
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
6°C
|
-1°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
-2°C
2°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 2°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
2°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
27
|
24
32
|
13
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
7°C
|
-1°C
|
Tuesday
14. 4.
-1°C
4°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
26
|
19
30
|
10
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1015 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
9°C
|
1°C
|
Wednesday
15. 4.
1°C
5°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
23
|
13
27
|
11
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
9°C
|
3°C
|
Thursday
16. 4.
2°C
6°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
39
|
26
50
|
23
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
11°C
|
4°C
|
Friday
17. 4.
3°C
7°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
44
|
36
52
|
16
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
11°C
|
4°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
-1°/-3°
2. 4.
-1°/-3°
3. 4.
-2°/-4°
4. 4.
-1°/-5°
5. 4.
0°/-4°
6. 4.
0°/-4°
7. 4.
-3°/-6°
8. 4.
-4°/-7°
9. 4.
-1°/-5°
10. 4.
-1°/-4°
11. 4.
-1°/-4°
12. 4.
2°/-3°
13. 4.
2°/-2°
14. 4.
4°/-1°
15. 4.
5°/1°
16. 4.
6°/2°
17. 4.
7°/3°
18. 4.
7°/4°
19. 4.
5°/4°
20. 4.
7°/3°
21. 4.
8°/4°
22. 4.
8°/4°
23. 4.
7°/5°
24. 4.
9°/4°
25. 4.
9°/6°
26. 4.
10°/6°
27. 4.
9°/6°
28. 4.
9°/5°
29. 4.
8°/4°
30. 4.
8°/4°
What it means
precipitation
12 %
