Hershey: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Hershey, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
11°C
27°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
35
|
31
73
|
39
104
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
28°C
|
20°C
|
Tomorrow
5. 4.
7°C
15°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
81
|
42
98
|
47
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
14°C
|
10°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
3°C
13°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
76
|
42
98
|
27
90
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
13°C
|
8°C
|
Tuesday
7. 4.
-1°C
7°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
52
113
|
57
122
|
33
100
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1026 hPa
|
1031 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
9°C
|
1°C
|
Wednesday
8. 4.
-3°C
9°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
36
|
28
61
|
26
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1038 hPa
|
1036 hPa
|
1035 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
11°C
|
4°C
|
Thursday
9. 4.
1°C
16°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
76
|
39
78
|
20
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1035 hPa
|
1030 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
16°C
|
10°C
|
Friday
10. 4.
7°C
18°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
31
|
16
40
|
18
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1030 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
17°C
|
14°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
9°C
16°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
46
|
31
60
|
30
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1028 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
17°C
|
12°C
|
Sunday
12. 4.
10°C
17°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
47
|
28
51
|
13
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
18°C
|
14°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
12°C
18°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
45
|
15
46
|
9
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
20°C
|
14°C
|
Tuesday
14. 4.
12°C
17°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
65
|
12
55
|
5
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
19°C
|
13°C
|
Wednesday
15. 4.
11°C
17°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
57
|
16
60
|
8
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
19°C
|
12°C
|
Thursday
16. 4.
7°C
12°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
81
|
29
73
|
14
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
8°C
|
Friday
17. 4.
5°C
11°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
59
|
8
69
|
6
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
13°C
|
9°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
73°/53°
2. 4.
53°/41°
3. 4.
63°/40°
4. 4.
27°/11°
5. 4.
15°/7°
6. 4.
13°/3°
7. 4.
7°/-1°
8. 4.
9°/-3°
9. 4.
16°/1°
10. 4.
18°/7°
11. 4.
16°/9°
12. 4.
17°/10°
13. 4.
18°/12°
14. 4.
17°/12°
15. 4.
17°/11°
16. 4.
12°/7°
17. 4.
11°/5°
18. 4.
15°/6°
19. 4.
14°/8°
20. 4.
13°/5°
21. 4.
17°/7°
22. 4.
17°/9°
23. 4.
18°/9°
24. 4.
14°/9°
25. 4.
16°/5°
26. 4.
15°/7°
27. 4.
17°/8°
28. 4.
17°/10°
29. 4.
17°/10°
30. 4.
17°/10°
What it means
precipitation
12 %
