- Weather
- United States of America
- Minnesota
- Faribault
Faribault: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Faribault, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Winter Storm
Valid to 2. 4. (12:00)
Min °CMax °C
Today
3. 4.
0°C
3°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
77
|
51
78
|
41
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
3°C
|
2°C
|
This Weekend
Tomorrow
4. 4.
0°C
4°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
102
|
67
118
|
67
115
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
5°C
|
1°C
|
Sunday
5. 4.
-2°C
11°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
76
|
53
103
|
50
104
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1023 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
15°C
|
8°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-3°C
3°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
57
95
|
57
90
|
40
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1032 hPa
|
1031 hPa
|
1033 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
10°C
|
0°C
|
Tuesday
7. 4.
-5°C
4°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
83
|
57
102
|
59
121
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1033 hPa
|
1027 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
8°C
|
0°C
|
Wednesday
8. 4.
1°C
17°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
88
171
|
83
174
|
49
121
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
17°C
|
13°C
|
Thursday
9. 4.
1°C
9°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
73
|
46
78
|
37
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1024 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
9°C
|
3°C
|
Friday
10. 4.
-1°C
6°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
2°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
76
|
22
50
|
33
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
2°C
|
4°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
5°C
8°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
72
|
17
65
|
19
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
10°C
|
7°C
|
Sunday
12. 4.
6°C
9°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
79
|
5
63
|
9
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
12°C
|
9°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
7°C
14°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
74
|
35
78
|
20
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
16°C
|
13°C
|
Tuesday
14. 4.
9°C
13°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
69
|
10
84
|
7
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
15°C
|
12°C
|
Wednesday
15. 4.
5°C
11°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
93
|
32
78
|
25
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
14°C
|
10°C
|
Thursday
16. 4.
4°C
13°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
59
|
6
65
|
1
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
17°C
|
13°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
46°/29°
2. 4.
35°/31°
3. 4.
38°/31°
4. 4.
3°/0°
5. 4.
4°/0°
6. 4.
11°/-2°
7. 4.
3°/-3°
8. 4.
4°/-5°
9. 4.
17°/1°
10. 4.
9°/1°
11. 4.
6°/-1°
12. 4.
8°/5°
13. 4.
9°/6°
14. 4.
14°/7°
15. 4.
13°/9°
16. 4.
11°/5°
17. 4.
13°/4°
18. 4.
17°/7°
19. 4.
16°/11°
20. 4.
10°/5°
21. 4.
12°/6°
22. 4.
15°/7°
23. 4.
11°/5°
24. 4.
12°/5°
25. 4.
13°/7°
26. 4.
14°/6°
27. 4.
14°/7°
28. 4.
13°/8°
29. 4.
11°/7°
30. 4.
13°/8°
What it means
precipitation
12 %
