- Weather
- United States of America
- Nevada
- Enterprise
Enterprise: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Enterprise, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Wind
Valid to 2. 4. (20:20)
Min °CMax °C
Today
3. 4.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
120
|
59
118
|
35
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
32°C
|
17°C
|
This Weekend
Tomorrow
4. 4.
12°C
25°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
69
|
36
69
|
22
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
37°C
|
19°C
|
Sunday
5. 4.
16°C
28°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
52
|
21
50
|
7
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
44°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
18°C
29°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
33
|
23
52
|
31
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
44°C
|
24°C
|
Tuesday
7. 4.
18°C
30°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
27
|
25
54
|
33
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
44°C
|
25°C
|
Wednesday
8. 4.
20°C
29°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
91
|
53
118
|
55
109
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
44°C
|
24°C
|
Thursday
9. 4.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
115
|
91
125
|
53
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
35°C
|
19°C
|
Friday
10. 4.
10°C
17°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
32
|
36
47
|
25
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
26°C
|
13°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
24
|
30
42
|
18
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
28°C
|
13°C
|
Sunday
12. 4.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
39
|
45
57
|
15
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1009 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
29°C
|
14°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
31
|
28
43
|
14
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
30°C
|
15°C
|
Tuesday
14. 4.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
31
|
25
42
|
16
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
31°C
|
16°C
|
Wednesday
15. 4.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
35
|
38
51
|
20
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
32°C
|
17°C
|
Thursday
16. 4.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
48
|
42
62
|
17
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
29°C
|
15°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
76°/59°
2. 4.
75°/58°
3. 4.
21°/11°
4. 4.
25°/12°
5. 4.
28°/16°
6. 4.
29°/18°
7. 4.
30°/18°
8. 4.
29°/20°
9. 4.
24°/16°
10. 4.
17°/10°
11. 4.
18°/10°
12. 4.
20°/11°
13. 4.
21°/11°
14. 4.
22°/13°
15. 4.
23°/14°
16. 4.
22°/14°
17. 4.
23°/13°
18. 4.
25°/16°
19. 4.
23°/14°
20. 4.
24°/13°
21. 4.
23°/14°
22. 4.
21°/12°
23. 4.
22°/11°
24. 4.
23°/12°
25. 4.
22°/13°
26. 4.
24°/13°
27. 4.
24°/14°
28. 4.
25°/14°
29. 4.
25°/15°
30. 4.
23°/15°
What it means
precipitation
12 %
