- Weather
- Mongolia
- Eastern Aymag
- Dzalaa
Dzalaa: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Dzalaa, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
3. 4.
-2°C
7°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
68
|
46
78
|
23
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
1°C
|
This Weekend
Tomorrow
4. 4.
-3°C
7°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
31
|
31
58
|
35
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
999 hPa
|
996 hPa
|
998 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
2°C
|
Sunday
5. 4.
-5°C
-2°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | -2°C |
|
Morning
-4°C
|
Afternoon
-2°C
|
Evening
-4°C
|
||
|
wind
gusts
|
84
139
|
72
124
|
45
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
3°C
|
-4°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-7°C
4°C
| Min Temperature: | -7°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
58
97
|
48
80
|
18
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
9°C
|
-2°C
|
Tuesday
7. 4.
-3°C
13°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
62
|
39
60
|
23
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
999 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
18°C
|
7°C
|
Wednesday
8. 4.
0°C
8°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
61
103
|
72
123
|
61
115
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
14°C
|
1°C
|
Thursday
9. 4.
-4°C
10°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
66
123
|
68
116
|
39
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
16°C
|
2°C
|
Friday
10. 4.
-2°C
11°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
86
|
52
79
|
31
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
18°C
|
4°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
58
97
|
69
100
|
36
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
18°C
|
4°C
|
Sunday
12. 4.
1°C
10°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
59
|
28
51
|
15
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
20°C
|
5°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
2°C
12°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
58
|
24
66
|
12
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
19°C
|
6°C
|
Tuesday
14. 4.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
88
|
42
78
|
13
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
18°C
|
5°C
|
Wednesday
15. 4.
4°C
13°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
71
|
24
88
|
32
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
19°C
|
6°C
|
Thursday
16. 4.
4°C
10°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
72
|
37
62
|
4
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
19°C
|
4°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
6°/-9°
2. 4.
7°/-2°
3. 4.
7°/-3°
4. 4.
-2°/-5°
5. 4.
4°/-7°
6. 4.
13°/-3°
7. 4.
8°/0°
8. 4.
10°/-4°
9. 4.
11°/-2°
10. 4.
10°/3°
11. 4.
10°/1°
12. 4.
12°/2°
13. 4.
10°/3°
14. 4.
13°/4°
15. 4.
10°/4°
16. 4.
11°/3°
17. 4.
13°/3°
18. 4.
10°/4°
19. 4.
10°/3°
20. 4.
10°/3°
21. 4.
6°/2°
22. 4.
8°/1°
23. 4.
12°/2°
24. 4.
10°/4°
25. 4.
7°/2°
26. 4.
10°/2°
27. 4.
12°/3°
28. 4.
13°/5°
29. 4.
16°/6°
30. 4.
12°/8°
What it means
precipitation
12 %
