- Weather
- United States of America
- South Dakota
- Dell Rapids
Dell Rapids: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Dell Rapids, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Winter Weather
Valid to 2. 4. (10:00)
Min °CMax °C
Today
5. 4.
-3°C
15°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
75
|
63
112
|
58
116
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1023 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
19°C
|
9°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
-1°C
5°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
63
|
43
67
|
40
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1033 hPa
|
1031 hPa
|
1031 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
12°C
|
3°C
|
Tuesday
7. 4.
-4°C
4°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
94
|
59
105
|
59
109
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1024 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-1°C
|
4°C
|
3°C
|
Wednesday
8. 4.
2°C
12°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
63
111
|
67
111
|
54
109
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
16°C
|
8°C
|
Thursday
9. 4.
-1°C
8°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
53
105
|
49
86
|
35
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
15°C
|
5°C
|
Friday
10. 4.
0°C
14°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
32
|
27
44
|
33
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
20°C
|
11°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
9°C
13°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
53
103
|
44
89
|
35
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
12°C
|
12°C
|
Sunday
12. 4.
10°C
14°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
81
|
38
72
|
39
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
16°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
5°C
8°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
85
|
46
84
|
45
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
10°C
|
6°C
|
Tuesday
14. 4.
0°C
7°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
73
|
35
55
|
23
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
0°C
|
13°C
|
7°C
|
Wednesday
15. 4.
2°C
8°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
68
|
5
53
|
8
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1025 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
13°C
|
9°C
|
Thursday
16. 4.
3°C
11°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
66
|
22
58
|
15
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
16°C
|
11°C
|
Friday
17. 4.
6°C
14°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
71
|
14
68
|
15
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
19°C
|
12°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
5°C
11°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
59
|
19
66
|
30
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
17°C
|
10°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
43°/27°
2. 4.
35°/30°
3. 4.
34°/28°
4. 4.
39°/29°
5. 4.
15°/-3°
6. 4.
5°/-1°
7. 4.
4°/-4°
8. 4.
12°/2°
9. 4.
8°/-1°
10. 4.
14°/0°
11. 4.
13°/9°
12. 4.
14°/10°
13. 4.
8°/5°
14. 4.
7°/0°
15. 4.
8°/2°
16. 4.
11°/3°
17. 4.
14°/6°
18. 4.
11°/5°
19. 4.
10°/2°
20. 4.
17°/7°
21. 4.
15°/8°
22. 4.
14°/6°
23. 4.
14°/6°
24. 4.
14°/7°
25. 4.
15°/7°
26. 4.
15°/10°
27. 4.
13°/10°
28. 4.
13°/8°
29. 4.
14°/6°
30. 4.
15°/6°
What it means
precipitation
12 %
