Angus: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Angus, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
3. 4.
2°C
17°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
52
118
|
57
117
|
42
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1015 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
16°C
|
6°C
|
This Weekend
Tomorrow
4. 4.
1°C
11°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
109
|
45
108
|
31
96
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1014 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
3°C
|
5°C
|
Sunday
5. 4.
0°C
8°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
105
|
63
117
|
55
110
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
6°C
|
1°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-1°C
4°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
54
|
27
58
|
23
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
7°C
|
1°C
|
Tuesday
7. 4.
-7°C
-1°C
| Min Temperature: | -7°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-6°C
|
Afternoon
-4°C
|
Evening
-4°C
|
||
|
wind
gusts
|
57
113
|
48
89
|
20
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1033 hPa
|
1034 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-3°C
|
2°C
|
-3°C
|
Wednesday
8. 4.
-5°C
6°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
85
|
54
103
|
56
131
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1032 hPa
|
1026 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
7°C
|
4°C
|
Thursday
9. 4.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
63
136
|
54
120
|
36
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1020 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
8°C
|
6°C
|
Friday
10. 4.
1°C
5°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
78
|
23
78
|
20
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1028 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
8°C
|
4°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
4°C
12°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
86
|
43
89
|
31
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
13°C
|
8°C
|
Sunday
12. 4.
5°C
10°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
69
|
23
86
|
22
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
11°C
|
7°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
6°C
10°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
88
|
25
65
|
11
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
13°C
|
7°C
|
Tuesday
14. 4.
6°C
10°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
78
|
33
75
|
23
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
11°C
|
7°C
|
Wednesday
15. 4.
2°C
7°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
105
|
66
104
|
58
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
9°C
|
2°C
|
Thursday
16. 4.
-2°C
4°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
-1°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
65
|
30
67
|
23
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
0°C
|
9°C
|
2°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
2°/-3°
2. 4.
5°/-2°
3. 4.
17°/2°
4. 4.
11°/1°
5. 4.
8°/0°
6. 4.
4°/-1°
7. 4.
-1°/-7°
8. 4.
6°/-5°
9. 4.
10°/3°
10. 4.
5°/1°
11. 4.
12°/4°
12. 4.
10°/5°
13. 4.
10°/6°
14. 4.
10°/6°
15. 4.
7°/2°
16. 4.
4°/-2°
17. 4.
6°/2°
18. 4.
11°/4°
19. 4.
12°/7°
20. 4.
10°/6°
21. 4.
11°/6°
22. 4.
10°/6°
23. 4.
10°/5°
24. 4.
14°/7°
25. 4.
13°/6°
26. 4.
12°/7°
27. 4.
9°/6°
28. 4.
10°/4°
29. 4.
8°/4°
30. 4.
8°/3°
What it means
precipitation
12 %
