Alaca: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Alaca, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
29. 4.
7°C
18°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
35
|
19
59
|
27
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
24°C
|
11°C
|
Tomorrow
30. 4.
5°C
19°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
38
|
29
59
|
12
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
25°C
|
14°C
|
Friday
1. 5.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
64
|
31
77
|
36
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
19°C
|
9°C
|
This Weekend
Saturday
2. 5.
0°C
5°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
2°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
62
|
31
64
|
26
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
4°C
|
3°C
|
Sunday
3. 5.
0°C
3°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
50
|
17
49
|
14
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
2°C
|
3°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
0°C
4°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
69
|
43
112
|
39
101
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
5°C
|
2°C
|
Tuesday
5. 5.
0°C
6°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
71
|
36
85
|
23
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
7°C
|
4°C
|
Wednesday
6. 5.
4°C
15°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
58
|
13
28
|
6
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
21°C
|
9°C
|
Thursday
7. 5.
8°C
18°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
18
|
8
24
|
14
22
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
25°C
|
10°C
|
Friday
8. 5.
9°C
20°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
19
|
17
33
|
18
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
26°C
|
12°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
24
|
16
39
|
15
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
26°C
|
12°C
|
Sunday
10. 5.
11°C
23°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
22
|
14
37
|
12
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
29°C
|
14°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
12°C
23°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
20
|
19
36
|
6
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
29°C
|
14°C
|
Tuesday
12. 5.
13°C
24°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
21
|
13
32
|
15
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
28°C
|
15°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
15°/5°
2. 4.
16°/8°
3. 4.
11°/6°
4. 4.
13°/4°
5. 4.
13°/5°
6. 4.
13°/3°
7. 4.
17°/1°
8. 4.
7°/2°
9. 4.
7°/-2°
10. 4.
6°/1°
11. 4.
7°/0°
12. 4.
8°/-1°
13. 4.
9°/0°
14. 4.
14°/-1°
15. 4.
19°/1°
16. 4.
21°/4°
17. 4.
21°/7°
18. 4.
14°/7°
19. 4.
7°/5°
20. 4.
10°/2°
21. 4.
16°/-1°
22. 4.
16°/7°
23. 4.
9°/4°
24. 4.
13°/3°
25. 4.
18°/1°
26. 4.
21°/4°
27. 4.
18°/8°
28. 4.
20°/4°
29. 4.
18°/7°
30. 4.
19°/5°
What it means
precipitation
12 %
