- Weather
- United States of America
- Texas
- Abernathy
Abernathy: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Abernathy, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
11°C
18°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
70
122
|
54
91
|
36
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
26°C
|
16°C
|
Tomorrow
5. 4.
7°C
19°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
42
|
44
66
|
44
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
29°C
|
17°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
8°C
20°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
57
|
47
71
|
45
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1022 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
30°C
|
17°C
|
Tuesday
7. 4.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
75
|
56
81
|
55
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
29°C
|
17°C
|
Wednesday
8. 4.
9°C
26°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
80
|
63
105
|
71
114
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
34°C
|
24°C
|
Thursday
9. 4.
13°C
28°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
52
82
|
57
83
|
58
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
37°C
|
24°C
|
Friday
10. 4.
16°C
27°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
62
104
|
67
109
|
60
104
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
34°C
|
24°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
15°C
22°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
80
|
42
68
|
31
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
28°C
|
22°C
|
Sunday
12. 4.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
61
|
33
74
|
42
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
29°C
|
23°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
15°C
25°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
64
|
39
75
|
45
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
28°C
|
25°C
|
Tuesday
14. 4.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
86
|
40
81
|
34
98
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
30°C
|
23°C
|
Wednesday
15. 4.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
70
|
17
53
|
18
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
30°C
|
21°C
|
Thursday
16. 4.
12°C
23°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
67
|
41
63
|
43
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
29°C
|
23°C
|
Friday
17. 4.
14°C
26°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
81
|
26
72
|
39
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
34°C
|
27°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
79°/51°
2. 4.
82°/53°
3. 4.
83°/56°
4. 4.
18°/11°
5. 4.
19°/7°
6. 4.
20°/8°
7. 4.
18°/10°
8. 4.
26°/9°
9. 4.
28°/13°
10. 4.
27°/16°
11. 4.
22°/15°
12. 4.
23°/14°
13. 4.
25°/15°
14. 4.
23°/15°
15. 4.
20°/11°
16. 4.
23°/12°
17. 4.
26°/14°
18. 4.
27°/15°
19. 4.
26°/15°
20. 4.
28°/16°
21. 4.
28°/15°
22. 4.
28°/17°
23. 4.
27°/16°
24. 4.
27°/17°
25. 4.
27°/15°
26. 4.
26°/16°
27. 4.
26°/15°
28. 4.
27°/17°
29. 4.
25°/16°
30. 4.
25°/15°
What it means
precipitation
12 %
