- Weather
- Greece
- North Aegean
- Lesbos Island
Current Weather Lesbos Island
Current weather for the city of Lesbos Island. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
Rain
Valid to 3. 4. (02:00)
Severe Thunderstorms
Valid to 3. 4. (02:00)
14°C
feels like 13°C
| wind | 6 mph |
|---|---|
| wind gusts | 11 mph |
| pressure | 1018 hPa |
| humidity | 79 % |
| cloud cover | 35 % |
| dew point | 9°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 5. 4.
| MAX: | 24°C |
| MIN: | 7°C |
| Average: | 15°C |
