- Weather
- Greece
- Peloponnese
- Chánia
Current Weather Chánia
Current weather for the city of Chánia. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
Rain
Valid from 1. 5. (15:00) to 2. 5. (05:00)
Thunderstorms
Valid from 1. 5. (15:00) to 2. 5. (01:00)
14°C
feels like 13°C
| wind | 3 mph |
|---|---|
| wind gusts | 5 mph |
| pressure | 1013 hPa |
| humidity | 65 % |
| cloud cover | 78 % |
| dew point | 9°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 1. 5.
| MAX: | 26°C |
| MIN: | 10°C |
| Average: | 15°C |
