- Weather
- Russia
- Buryatiya Republic
- Zamakta
Zamakta: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Zamakta, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
29. 5.
4°C
21°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
93
|
29
85
|
20
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1001 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
21°C
|
14°C
|
This Weekend
Tomorrow
30. 5.
3°C
12°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
132
|
51
140
|
30
118
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
13°C
|
6°C
|
Sunday
31. 5.
-1°C
12°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
103
|
42
112
|
23
102
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
14°C
|
6°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
-2°C
11°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
45
|
25
62
|
26
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
12°C
|
6°C
|
Tuesday
2. 6.
-1°C
7°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
57
|
34
78
|
26
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
9°C
|
3°C
|
Wednesday
3. 6.
0°C
10°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
41
|
24
61
|
19
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
11°C
|
6°C
|
Thursday
4. 6.
1°C
13°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
55
|
19
52
|
15
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
14°C
|
9°C
|
Friday
5. 6.
4°C
14°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
72
|
19
63
|
12
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
14°C
|
12°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
23
|
13
30
|
6
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
19°C
|
11°C
|
Sunday
7. 6.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
19
|
21
30
|
10
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
19°C
|
13°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
6°C
18°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
24
|
28
37
|
14
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
21°C
|
13°C
|
Tuesday
9. 6.
7°C
18°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
25
|
21
31
|
10
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
20°C
|
13°C
|
Wednesday
10. 6.
8°C
20°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
23
|
24
36
|
11
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
23°C
|
14°C
|
Thursday
11. 6.
8°C
21°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
26
|
30
38
|
16
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
23°C
|
15°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
2°/-4°
2. 5.
4°/-5°
3. 5.
12°/0°
4. 5.
5°/-2°
5. 5.
1°/-5°
6. 5.
2°/-5°
7. 5.
8°/-4°
8. 5.
11°/-1°
9. 5.
11°/1°
10. 5.
14°/3°
11. 5.
16°/5°
12. 5.
16°/4°
13. 5.
3°/-2°
14. 5.
6°/-3°
15. 5.
11°/-2°
16. 5.
10°/-2°
17. 5.
15°/-1°
18. 5.
11°/4°
19. 5.
12°/0°
20. 5.
17°/2°
21. 5.
16°/4°
22. 5.
13°/2°
23. 5.
10°/-2°
24. 5.
4°/-4°
25. 5.
13°/-3°
26. 5.
13°/1°
27. 5.
12°/1°
28. 5.
15°/5°
29. 5.
21°/4°
30. 5.
12°/3°
31. 5.
12°/-1°
What it means
precipitation
12 %
