- Weather
- Iran
- Khorāsān-e Jonūbī
- Zabīdeh
Zabīdeh: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Zabīdeh, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
18. 5.
17°C
25°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
94
|
66
105
|
56
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
42°C
|
20°C
|
Tomorrow
19. 5.
14°C
27°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
93
|
63
100
|
32
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
44°C
|
22°C
|
Wednesday
20. 5.
16°C
27°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
107
|
89
180
|
51
130
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
999 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
43°C
|
21°C
|
Thursday
21. 5.
12°C
24°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
94
|
61
98
|
40
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
41°C
|
20°C
|
Friday
22. 5.
14°C
29°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
89
|
67
126
|
28
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
46°C
|
23°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
18°C
30°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
95
|
69
102
|
46
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
44°C
|
23°C
|
Sunday
24. 5.
13°C
29°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
34
|
30
54
|
23
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
39°C
|
48°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
15°C
31°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
51
|
57
76
|
10
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
42°C
|
21°C
|
Tuesday
26. 5.
20°C
32°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
60
|
61
71
|
17
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
44°C
|
21°C
|
Wednesday
27. 5.
19°C
33°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
56
|
54
64
|
15
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
45°C
|
22°C
|
Thursday
28. 5.
21°C
34°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
42
|
51
55
|
17
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
46°C
|
22°C
|
Friday
29. 5.
19°C
34°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
39
|
30
57
|
31
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1005 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
46°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
18°C
33°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
33
|
18
50
|
28
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1004 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
46°C
|
21°C
|
Sunday
31. 5.
19°C
34°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
44
|
15
63
|
26
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1003 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
45°C
|
20°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
22°/11°
2. 5.
23°/10°
3. 5.
23°/11°
4. 5.
25°/11°
5. 5.
28°/15°
6. 5.
30°/18°
7. 5.
31°/19°
8. 5.
31°/20°
9. 5.
30°/19°
10. 5.
26°/13°
11. 5.
26°/14°
12. 5.
25°/14°
13. 5.
28°/15°
14. 5.
31°/18°
15. 5.
30°/17°
16. 5.
33°/19°
17. 5.
33°/23°
18. 5.
25°/17°
19. 5.
27°/14°
20. 5.
27°/16°
21. 5.
24°/12°
22. 5.
29°/14°
23. 5.
30°/18°
24. 5.
29°/13°
25. 5.
31°/15°
26. 5.
32°/20°
27. 5.
33°/19°
28. 5.
34°/21°
29. 5.
34°/19°
30. 5.
33°/18°
31. 5.
34°/19°
What it means
precipitation
12 %
