Yalta: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Yalta, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
21. 5.
16°C
30°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
49
|
32
59
|
30
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
30°C
|
23°C
|
Tomorrow
22. 5.
17°C
28°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
37
|
21
36
|
20
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
30°C
|
22°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
62
|
35
61
|
23
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
24°C
|
18°C
|
Sunday
24. 5.
12°C
22°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
46
|
19
47
|
14
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
22°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
12°C
18°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
78
|
42
86
|
33
79
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
17°C
|
14°C
|
Tuesday
26. 5.
9°C
13°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
96
|
56
113
|
46
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1001 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
13°C
|
10°C
|
Wednesday
27. 5.
9°C
12°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
85
|
42
83
|
18
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
998 hPa
|
999 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
13°C
|
10°C
|
Thursday
28. 5.
8°C
13°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
63
|
33
63
|
14
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1005 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
15°C
|
8°C
|
Friday
29. 5.
7°C
15°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
50
|
26
55
|
13
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
16°C
|
9°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
7°C
16°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
50
|
25
61
|
27
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
17°C
|
11°C
|
Sunday
31. 5.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
54
|
25
46
|
8
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
19°C
|
10°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
49
|
29
51
|
21
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
18°C
|
11°C
|
Tuesday
2. 6.
10°C
15°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
50
|
32
60
|
15
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
16°C
|
11°C
|
Wednesday
3. 6.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
55
|
26
57
|
18
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
19°C
|
12°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
7°/-1°
2. 5.
13°/2°
3. 5.
18°/5°
4. 5.
24°/8°
5. 5.
26°/13°
6. 5.
27°/13°
7. 5.
27°/12°
8. 5.
25°/13°
9. 5.
14°/9°
10. 5.
15°/9°
11. 5.
20°/8°
12. 5.
19°/12°
13. 5.
21°/10°
14. 5.
21°/11°
15. 5.
19°/12°
16. 5.
20°/9°
17. 5.
26°/11°
18. 5.
28°/14°
19. 5.
28°/14°
20. 5.
28°/17°
21. 5.
30°/16°
22. 5.
28°/17°
23. 5.
23°/15°
24. 5.
22°/12°
25. 5.
18°/12°
26. 5.
13°/9°
27. 5.
12°/9°
28. 5.
13°/8°
29. 5.
15°/7°
30. 5.
16°/7°
31. 5.
17°/9°
What it means
precipitation
12 %
