- Weather
- China
- Heilongjiang
- Xintun
Xintun: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Xintun, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
14. 5.
13°C
30°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
58
104
|
66
151
|
75
145
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
31°C
|
16°C
|
Tomorrow
15. 5.
7°C
13°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
62
98
|
53
91
|
44
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
16°C
|
9°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
6°C
16°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
48
|
21
32
|
15
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
21°C
|
13°C
|
Sunday
17. 5.
11°C
15°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
39
|
19
38
|
23
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
15°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
12°C
14°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
67
|
32
65
|
19
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
13°C
|
12°C
|
Tuesday
19. 5.
12°C
19°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
90
|
38
74
|
18
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
20°C
|
14°C
|
Wednesday
20. 5.
9°C
21°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
50
|
23
44
|
13
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
25°C
|
15°C
|
Thursday
21. 5.
13°C
20°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
81
|
16
78
|
28
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
999 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
24°C
|
15°C
|
Friday
22. 5.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
54
|
20
67
|
8
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
999 hPa
|
998 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
26°C
|
15°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
38
|
12
51
|
9
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1000 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
28°C
|
16°C
|
Sunday
24. 5.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
60
|
13
58
|
8
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1000 hPa
|
997 hPa
|
998 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
28°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
52
|
16
54
|
12
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
999 hPa
|
998 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
27°C
|
16°C
|
Tuesday
26. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
54
|
19
46
|
15
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
28°C
|
17°C
|
Wednesday
27. 5.
15°C
27°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
46
|
19
55
|
3
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
32°C
|
18°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
17°/7°
2. 5.
13°/5°
3. 5.
15°/4°
4. 5.
21°/6°
5. 5.
19°/10°
6. 5.
17°/8°
7. 5.
16°/6°
8. 5.
19°/5°
9. 5.
24°/8°
10. 5.
26°/11°
11. 5.
24°/12°
12. 5.
29°/17°
13. 5.
30°/13°
14. 5.
13°/7°
15. 5.
16°/6°
16. 5.
15°/11°
17. 5.
14°/12°
18. 5.
19°/12°
19. 5.
21°/9°
20. 5.
20°/13°
21. 5.
22°/14°
22. 5.
23°/13°
23. 5.
23°/15°
24. 5.
23°/13°
25. 5.
23°/14°
26. 5.
27°/15°
27. 5.
21°/16°
28. 5.
25°/14°
29. 5.
21°/14°
30. 5.
21°/14°
31. 5.
24°/14°
What it means
precipitation
12 %
