Xihoucun: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Xihoucun, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
31. 5.
21°C
35°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
90
|
55
91
|
40
79
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
36°C
|
27°C
|
Next Week
Tomorrow
1. 6.
24°C
36°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
70
|
39
70
|
32
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
42°C
|
29°C
|
Tuesday
2. 6.
23°C
37°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
60
|
32
61
|
37
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1001 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
44°C
|
30°C
|
Wednesday
3. 6.
24°C
37°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
56
|
36
69
|
40
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1000 hPa
|
995 hPa
|
994 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
43°C
|
31°C
|
Thursday
4. 6.
19°C
29°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
64
117
|
49
99
|
22
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
33°C
|
22°C
|
Friday
5. 6.
18°C
29°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
60
|
34
62
|
27
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
32°C
|
23°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
17°C
25°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
88
|
46
93
|
27
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
21°C
|
22°C
|
Sunday
7. 6.
20°C
24°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
49
|
34
46
|
26
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
33°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
19°C
27°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
48
|
17
42
|
21
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
37°C
|
23°C
|
Tuesday
9. 6.
21°C
30°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
66
|
16
52
|
36
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
39°C
|
25°C
|
Wednesday
10. 6.
22°C
31°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
66
|
9
39
|
23
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
40°C
|
25°C
|
Thursday
11. 6.
23°C
31°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
64
|
12
55
|
27
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
40°C
|
27°C
|
Friday
12. 6.
24°C
32°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
65
|
5
55
|
29
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
42°C
|
27°C
|
Next Weekend
Saturday
13. 6.
24°C
34°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
59
|
14
53
|
35
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
44°C
|
28°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
30°/14°
2. 5.
22°/15°
3. 5.
20°/12°
4. 5.
25°/10°
5. 5.
31°/14°
6. 5.
32°/16°
7. 5.
20°/14°
8. 5.
26°/13°
9. 5.
29°/15°
10. 5.
30°/17°
11. 5.
30°/20°
12. 5.
31°/18°
13. 5.
35°/20°
14. 5.
31°/20°
15. 5.
29°/17°
16. 5.
29°/17°
17. 5.
29°/19°
18. 5.
21°/19°
19. 5.
20°/17°
20. 5.
17°/16°
21. 5.
25°/15°
22. 5.
26°/18°
23. 5.
28°/19°
24. 5.
28°/19°
25. 5.
21°/18°
26. 5.
18°/17°
27. 5.
26°/17°
28. 5.
28°/19°
29. 5.
31°/18°
30. 5.
35°/21°
31. 5.
36°/24°
What it means
precipitation
12 %
