Xichen: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Xichen, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
31. 5.
22°C
35°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
105
|
57
108
|
32
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
38°C
|
28°C
|
Next Week
Tomorrow
1. 6.
23°C
36°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
82
|
40
82
|
25
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
42°C
|
29°C
|
Tuesday
2. 6.
24°C
38°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
80
|
35
75
|
21
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1000 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
44°C
|
30°C
|
Wednesday
3. 6.
26°C
38°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
77
|
53
98
|
42
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
999 hPa
|
995 hPa
|
993 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
44°C
|
32°C
|
Thursday
4. 6.
19°C
30°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
63
116
|
51
99
|
27
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
34°C
|
22°C
|
Friday
5. 6.
17°C
30°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
76
|
37
71
|
24
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
33°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
18°C
28°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
86
|
43
91
|
24
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
21°C
|
23°C
|
Sunday
7. 6.
20°C
27°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
49
|
26
44
|
17
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
35°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
19°C
29°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
55
|
14
49
|
18
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
38°C
|
23°C
|
Tuesday
9. 6.
21°C
32°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
72
|
26
50
|
16
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
41°C
|
25°C
|
Wednesday
10. 6.
22°C
32°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
67
|
20
40
|
3
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
40°C
|
26°C
|
Thursday
11. 6.
23°C
33°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
67
|
25
59
|
16
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
41°C
|
26°C
|
Friday
12. 6.
24°C
34°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
64
|
19
53
|
10
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
44°C
|
27°C
|
Next Weekend
Saturday
13. 6.
25°C
36°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
59
|
27
51
|
27
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
45°C
|
29°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
29°/14°
2. 5.
22°/14°
3. 5.
22°/11°
4. 5.
25°/9°
5. 5.
31°/14°
6. 5.
31°/17°
7. 5.
22°/14°
8. 5.
26°/11°
9. 5.
29°/16°
10. 5.
31°/17°
11. 5.
32°/19°
12. 5.
33°/17°
13. 5.
34°/21°
14. 5.
33°/21°
15. 5.
31°/19°
16. 5.
29°/16°
17. 5.
30°/20°
18. 5.
23°/18°
19. 5.
22°/17°
20. 5.
18°/16°
21. 5.
26°/15°
22. 5.
26°/19°
23. 5.
28°/16°
24. 5.
30°/20°
25. 5.
23°/18°
26. 5.
18°/17°
27. 5.
28°/17°
28. 5.
29°/19°
29. 5.
32°/17°
30. 5.
35°/22°
31. 5.
36°/23°
What it means
precipitation
12 %
