- Weather
- United States of America
- Texas
- Willis
Willis: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Willis, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
27. 4.
24°C
33°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
78
|
39
74
|
39
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
33°C
|
28°C
|
Tomorrow
28. 4.
24°C
33°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
84
|
51
100
|
33
88
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
34°C
|
27°C
|
Wednesday
29. 4.
23°C
32°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
46
|
14
34
|
24
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
34°C
|
25°C
|
Thursday
30. 4.
21°C
28°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
60
|
32
80
|
31
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
28°C
|
23°C
|
Friday
1. 5.
17°C
26°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
94
|
46
104
|
37
102
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
24°C
|
20°C
|
This Weekend
Saturday
2. 5.
13°C
20°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
86
|
42
88
|
30
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
20°C
|
16°C
|
Sunday
3. 5.
11°C
23°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
30
|
17
30
|
14
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
25°C
|
17°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
11°C
25°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
21
|
18
28
|
15
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
28°C
|
23°C
|
Tuesday
5. 5.
15°C
26°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
58
|
31
58
|
22
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
28°C
|
24°C
|
Wednesday
6. 5.
16°C
25°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
48
|
4
46
|
6
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
27°C
|
24°C
|
Thursday
7. 5.
18°C
28°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
51
|
11
35
|
13
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
31°C
|
26°C
|
Friday
8. 5.
19°C
29°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
53
|
26
46
|
24
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
31°C
|
27°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
21°C
30°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
58
|
24
50
|
21
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
32°C
|
29°C
|
Sunday
10. 5.
22°C
27°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
64
|
9
49
|
12
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
29°C
|
27°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
82°/67°
2. 4.
81°/70°
3. 4.
81°/70°
4. 4.
79°/61°
5. 4.
67°/56°
6. 4.
71°/51°
7. 4.
74°/50°
8. 4.
79°/56°
9. 4.
79°/60°
10. 4.
76°/64°
11. 4.
78°/65°
12. 4.
75°/67°
13. 4.
79°/69°
14. 4.
81°/68°
15. 4.
85°/68°
16. 4.
86°/69°
17. 4.
85°/68°
18. 4.
77°/54°
19. 4.
72°/53°
20. 4.
69°/54°
21. 4.
66°/59°
22. 4.
76°/62°
23. 4.
82°/66°
24. 4.
85°/70°
25. 4.
91°/71°
26. 4.
86°/72°
27. 4.
33°/24°
28. 4.
33°/24°
29. 4.
32°/23°
30. 4.
28°/21°
What it means
precipitation
12 %
