- Weather
- United States of America
- Indiana
- West Lafayette
West Lafayette: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of West Lafayette, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
18. 5.
19°C
27°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
143
|
53
139
|
43
92
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
21°C
|
20°C
|
Tomorrow
19. 5.
19°C
27°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
133
|
62
122
|
44
98
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
26°C
|
21°C
|
Wednesday
20. 5.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
75
|
42
65
|
46
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
21°C
|
15°C
|
Thursday
21. 5.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
88
|
45
76
|
41
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
22°C
|
18°C
|
Friday
22. 5.
12°C
16°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
81
|
46
82
|
25
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
15°C
|
16°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
14°C
20°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
68
|
21
59
|
12
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
21°C
|
19°C
|
Sunday
24. 5.
16°C
25°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
49
|
35
48
|
24
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
24°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
50
|
31
52
|
23
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
23°C
|
22°C
|
Tuesday
26. 5.
19°C
26°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
51
|
31
46
|
16
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
30°C
|
24°C
|
Wednesday
27. 5.
21°C
28°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
55
|
23
51
|
8
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
30°C
|
24°C
|
Thursday
28. 5.
20°C
25°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
33
|
9
39
|
6
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
28°C
|
22°C
|
Friday
29. 5.
18°C
22°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
54
|
14
54
|
12
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
24°C
|
20°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
58
|
2
47
|
6
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
27°C
|
21°C
|
Sunday
31. 5.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
69
|
16
46
|
19
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
25°C
|
20°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
54°/41°
2. 5.
53°/36°
3. 5.
60°/40°
4. 5.
74°/50°
5. 5.
60°/48°
6. 5.
56°/45°
7. 5.
58°/41°
8. 5.
64°/48°
9. 5.
73°/52°
10. 5.
65°/50°
11. 5.
67°/46°
12. 5.
77°/42°
13. 5.
62°/47°
14. 5.
66°/41°
15. 5.
67°/48°
16. 5.
76°/60°
17. 5.
83°/64°
18. 5.
78°/68°
19. 5.
27°/19°
20. 5.
27°/19°
21. 5.
19°/11°
22. 5.
21°/10°
23. 5.
16°/12°
24. 5.
20°/14°
25. 5.
25°/16°
26. 5.
24°/16°
27. 5.
26°/19°
28. 5.
28°/21°
29. 5.
25°/20°
30. 5.
22°/18°
31. 5.
24°/16°
What it means
precipitation
12 %
