- Weather
- Republic of Austria
- Tyrol
- Wattenberg
Wattenberg: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Wattenberg, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
14. 5.
3°C
6°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
44
|
12
37
|
10
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
6°C
|
6°C
|
Tomorrow
15. 5.
0°C
7°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
27
|
4
27
|
2
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1001 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
9°C
|
6°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
3°C
7°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
42
|
3
41
|
0
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
8°C
|
6°C
|
Sunday
17. 5.
2°C
9°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
18
|
4
41
|
11
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
10°C
|
6°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
1°C
13°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
25
|
5
26
|
5
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
15°C
|
10°C
|
Tuesday
19. 5.
4°C
16°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
14
|
7
36
|
2
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
18°C
|
12°C
|
Wednesday
20. 5.
7°C
16°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
21
|
5
18
|
0
9
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
19°C
|
14°C
|
Thursday
21. 5.
8°C
19°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
17
|
8
24
|
5
12
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
20°C
|
15°C
|
Friday
22. 5.
9°C
19°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
10
|
21
23
|
5
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1025 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
25°C
|
15°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
9°C
22°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
11
|
23
21
|
9
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
27°C
|
17°C
|
Sunday
24. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
11
|
22
22
|
5
13
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
27°C
|
17°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
11
|
22
24
|
9
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
25°C
|
17°C
|
Tuesday
26. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
14
|
19
23
|
3
10
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
26°C
|
17°C
|
Wednesday
27. 5.
12°C
19°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
10
|
15
19
|
0
8
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
23°C
|
15°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
23°/-3°
2. 5.
25°/1°
3. 5.
27°/6°
4. 5.
23°/10°
5. 5.
21°/5°
6. 5.
21°/7°
7. 5.
13°/5°
8. 5.
19°/5°
9. 5.
19°/-1°
10. 5.
21°/-2°
11. 5.
17°/7°
12. 5.
9°/1°
13. 5.
15°/-7°
14. 5.
6°/3°
15. 5.
7°/0°
16. 5.
7°/3°
17. 5.
9°/2°
18. 5.
13°/1°
19. 5.
16°/4°
20. 5.
16°/7°
21. 5.
19°/8°
22. 5.
19°/9°
23. 5.
22°/9°
24. 5.
21°/11°
25. 5.
20°/11°
26. 5.
21°/11°
27. 5.
19°/12°
28. 5.
19°/10°
29. 5.
18°/9°
30. 5.
21°/10°
31. 5.
19°/11°
What it means
precipitation
12 %
