Waterloo: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Waterloo, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
2. 4.
-1°C
5°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
1°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
102
|
47
103
|
32
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1022 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
2°C
|
3°C
|
Tomorrow
3. 4.
4°C
17°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
59
131
|
61
144
|
36
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
16°C
|
8°C
|
This Weekend
Saturday
4. 4.
2°C
15°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
96
|
36
86
|
33
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1013 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
9°C
|
12°C
|
Sunday
5. 4.
-1°C
10°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
58
125
|
67
138
|
54
130
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
5°C
|
1°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-2°C
4°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
69
|
34
69
|
22
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
6°C
|
1°C
|
Tuesday
7. 4.
-4°C
-1°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-4°C
|
Afternoon
-2°C
|
Evening
-3°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
83
|
37
77
|
21
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1032 hPa
|
1033 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-1°C
|
4°C
|
-2°C
|
Wednesday
8. 4.
-5°C
5°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
-1°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
74
|
43
97
|
42
104
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1033 hPa
|
1027 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
8°C
|
3°C
|
Thursday
9. 4.
3°C
11°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
59
128
|
56
126
|
40
109
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
8°C
|
6°C
|
Friday
10. 4.
4°C
9°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
72
|
12
51
|
19
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
13°C
|
5°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
5°C
11°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
95
|
18
85
|
18
90
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1026 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
15°C
|
8°C
|
Sunday
12. 4.
7°C
11°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
94
|
21
79
|
19
79
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
8°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
7°C
12°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
77
|
26
68
|
18
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
8°C
|
Tuesday
14. 4.
7°C
14°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
72
|
40
78
|
31
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
17°C
|
9°C
|
Wednesday
15. 4.
7°C
13°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
78
|
28
81
|
18
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
10°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
7°/0°
2. 4.
6°/-1°
3. 4.
5°/-1°
4. 4.
17°/4°
5. 4.
15°/2°
6. 4.
10°/-1°
7. 4.
4°/-2°
8. 4.
-1°/-4°
9. 4.
5°/-5°
10. 4.
11°/3°
11. 4.
9°/4°
12. 4.
11°/5°
13. 4.
11°/7°
14. 4.
12°/7°
15. 4.
14°/7°
16. 4.
13°/7°
17. 4.
9°/6°
18. 4.
10°/5°
19. 4.
13°/6°
20. 4.
13°/7°
21. 4.
11°/7°
22. 4.
13°/7°
23. 4.
13°/8°
24. 4.
13°/6°
25. 4.
17°/8°
26. 4.
16°/7°
27. 4.
15°/9°
28. 4.
10°/7°
29. 4.
11°/6°
30. 4.
10°/5°
What it means
precipitation
12 %
