- Weather
- United States of America
- District of Columbia
- Washington D.C.
Washington D.C.: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Washington D.C., you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
31. 3.
14°C
27°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
85
|
48
100
|
41
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
28°C
|
23°C
|
Tomorrow
1. 4.
16°C
29°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
71
|
34
87
|
24
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
30°C
|
22°C
|
Thursday
2. 4.
12°C
19°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
76
|
40
82
|
36
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
21°C
|
14°C
|
Friday
3. 4.
11°C
27°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
73
|
42
79
|
27
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
28°C
|
23°C
|
This Weekend
Saturday
4. 4.
17°C
29°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
56
|
34
75
|
36
79
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
31°C
|
25°C
|
Sunday
5. 4.
14°C
28°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
109
|
52
119
|
39
109
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
26°C
|
17°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
6°C
13°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
83
|
40
77
|
33
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
9°C
|
10°C
|
Tuesday
7. 4.
5°C
11°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
70
|
15
55
|
7
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
15°C
|
8°C
|
Wednesday
8. 4.
4°C
12°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
48
|
21
62
|
15
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
16°C
|
8°C
|
Thursday
9. 4.
4°C
13°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
69
|
8
56
|
8
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1029 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
17°C
|
10°C
|
Friday
10. 4.
8°C
16°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
60
|
6
65
|
6
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1027 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
18°C
|
13°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
44
|
16
48
|
21
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1027 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
22°C
|
16°C
|
Sunday
12. 4.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
60
|
18
50
|
10
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
25°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
14°C
19°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
67
|
13
73
|
14
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
15°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 3.
51°/32°
2. 3.
33°/28°
3. 3.
41°/30°
4. 3.
50°/42°
5. 3.
63°/45°
6. 3.
50°/43°
7. 3.
60°/41°
8. 3.
71°/55°
9. 3.
73°/43°
10. 3.
82°/46°
11. 3.
83°/58°
12. 3.
71°/34°
13. 3.
55°/31°
14. 3.
57°/44°
15. 3.
59°/42°
16. 3.
71°/39°
17. 3.
42°/32°
18. 3.
40°/26°
19. 3.
55°/33°
20. 3.
69°/39°
21. 3.
66°/50°
22. 3.
80°/47°
23. 3.
66°/40°
24. 3.
51°/33°
25. 3.
56°/38°
26. 3.
81°/48°
27. 3.
68°/41°
28. 3.
49°/34°
29. 3.
59°/33°
30. 3.
67°/50°
31. 3.
27°/14°
What it means
precipitation
12 %
