Wangzigou: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Wangzigou, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
2. 5.
2°C
9°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
30
|
28
78
|
17
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
18°C
|
6°C
|
Tomorrow
3. 5.
0°C
13°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
40
|
18
40
|
17
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
21°C
|
8°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
-1°C
18°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
25
|
26
44
|
23
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
11°C
|
Tuesday
5. 5.
3°C
20°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
25
|
38
77
|
24
79
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
27°C
|
14°C
|
Wednesday
6. 5.
7°C
17°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
117
|
56
124
|
45
107
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
21°C
|
10°C
|
Thursday
7. 5.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
21
|
20
46
|
15
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
11°C
|
6°C
|
Friday
8. 5.
2°C
6°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
19
|
11
31
|
11
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
7°C
|
7°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
4°C
12°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
25
|
12
32
|
5
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
17°C
|
7°C
|
Sunday
10. 5.
4°C
15°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
18
|
16
36
|
14
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
25°C
|
8°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
5°C
17°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
15
|
18
36
|
15
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
27°C
|
9°C
|
Tuesday
12. 5.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
18
|
22
31
|
18
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
26°C
|
10°C
|
Wednesday
13. 5.
7°C
18°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
20
|
18
31
|
12
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
28°C
|
10°C
|
Thursday
14. 5.
8°C
15°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
18
|
22
36
|
13
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
21°C
|
8°C
|
Friday
15. 5.
6°C
15°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
21
|
20
30
|
21
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
25°C
|
9°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
8°/4°
2. 5.
9°/2°
3. 5.
13°/0°
4. 5.
18°/-1°
5. 5.
20°/3°
6. 5.
17°/7°
7. 5.
10°/3°
8. 5.
6°/2°
9. 5.
12°/4°
10. 5.
15°/4°
11. 5.
17°/5°
12. 5.
17°/6°
13. 5.
18°/7°
14. 5.
15°/8°
15. 5.
15°/6°
16. 5.
16°/7°
17. 5.
16°/7°
18. 5.
16°/5°
19. 5.
15°/6°
20. 5.
17°/6°
21. 5.
17°/6°
22. 5.
16°/6°
23. 5.
19°/6°
24. 5.
20°/8°
25. 5.
17°/7°
26. 5.
20°/7°
27. 5.
21°/8°
28. 5.
18°/8°
29. 5.
17°/8°
30. 5.
16°/8°
31. 5.
17°/7°
What it means
precipitation
12 %
