- Weather
- United States of America
- Iowa
- Walker
Walker: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Walker, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Severe Thunderstorms
Valid to 31. 3. (03:00)
Thunderstorms
Valid to 31. 3. (01:00)
Min °CMax °C
Today
31. 3.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
106
|
58
112
|
50
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1011 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
16°C
|
13°C
|
Tomorrow
1. 4.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
101
|
64
116
|
63
114
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
12°C
|
9°C
|
Thursday
2. 4.
4°C
20°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
137
|
56
172
|
53
148
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1001 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
20°C
|
11°C
|
Friday
3. 4.
2°C
19°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
67
|
39
74
|
39
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
21°C
|
16°C
|
This Weekend
Saturday
4. 4.
3°C
17°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
96
|
67
111
|
62
107
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
9°C
|
4°C
|
Sunday
5. 4.
-1°C
7°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
107
|
57
101
|
39
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1023 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
10°C
|
5°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-1°C
8°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
30
|
22
37
|
13
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1027 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
9°C
|
Tuesday
7. 4.
3°C
9°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
80
|
18
68
|
9
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
15°C
|
8°C
|
Wednesday
8. 4.
3°C
11°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
66
|
41
67
|
36
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
16°C
|
10°C
|
Thursday
9. 4.
8°C
15°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
104
|
45
82
|
16
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
18°C
|
14°C
|
Friday
10. 4.
9°C
13°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
96
|
37
105
|
30
113
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
15°C
|
12°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
9°C
13°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
94
|
16
66
|
21
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
15°C
|
11°C
|
Sunday
12. 4.
6°C
9°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
83
|
23
62
|
16
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
12°C
|
9°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
4°C
10°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
66
|
12
54
|
17
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
15°C
|
10°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 3.
31°/18°
2. 3.
41°/22°
3. 3.
46°/34°
4. 3.
45°/31°
5. 3.
52°/39°
6. 3.
65°/45°
7. 3.
60°/33°
8. 3.
59°/32°
9. 3.
65°/45°
10. 3.
59°/42°
11. 3.
41°/31°
12. 3.
44°/26°
13. 3.
46°/32°
14. 3.
42°/31°
15. 3.
35°/27°
16. 3.
25°/12°
17. 3.
21°/7°
18. 3.
44°/21°
19. 3.
61°/33°
20. 3.
70°/46°
21. 3.
81°/46°
22. 3.
61°/34°
23. 3.
47°/28°
24. 3.
52°/34°
25. 3.
70°/40°
26. 3.
64°/36°
27. 3.
43°/27°
28. 3.
51°/19°
29. 3.
65°/37°
30. 3.
80°/46°
31. 3.
21°/10°
What it means
precipitation
12 %
