Wali: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Wali, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
14. 5.
22°C
33°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
44
|
28
45
|
20
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
36°C
|
26°C
|
Tomorrow
15. 5.
21°C
32°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
63
|
37
58
|
32
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
36°C
|
25°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
19°C
28°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
48
|
27
50
|
22
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
30°C
|
25°C
|
Sunday
17. 5.
19°C
24°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
63
|
18
64
|
15
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
20°C
|
19°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
19°C
26°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
29
|
17
45
|
14
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
30°C
|
23°C
|
Tuesday
19. 5.
20°C
28°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
70
|
34
71
|
31
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
29°C
|
23°C
|
Wednesday
20. 5.
18°C
24°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
66
|
35
64
|
28
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
25°C
|
20°C
|
Thursday
21. 5.
16°C
31°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
44
|
19
46
|
8
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
37°C
|
23°C
|
Friday
22. 5.
22°C
29°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
48
|
13
55
|
19
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
34°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
21°C
33°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
69
|
20
51
|
27
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
38°C
|
25°C
|
Sunday
24. 5.
23°C
34°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
74
|
36
58
|
37
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
40°C
|
26°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
24°C
34°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
85
|
36
58
|
30
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1000 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
41°C
|
27°C
|
Tuesday
26. 5.
24°C
34°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
52
|
13
35
|
20
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
41°C
|
27°C
|
Wednesday
27. 5.
25°C
36°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
56
|
27
44
|
11
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
43°C
|
28°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
27°/14°
2. 5.
20°/14°
3. 5.
24°/11°
4. 5.
26°/11°
5. 5.
30°/16°
6. 5.
30°/18°
7. 5.
22°/14°
8. 5.
25°/12°
9. 5.
28°/15°
10. 5.
30°/17°
11. 5.
31°/19°
12. 5.
32°/18°
13. 5.
33°/22°
14. 5.
32°/21°
15. 5.
28°/19°
16. 5.
24°/19°
17. 5.
26°/19°
18. 5.
28°/20°
19. 5.
24°/18°
20. 5.
31°/16°
21. 5.
29°/22°
22. 5.
33°/21°
23. 5.
34°/23°
24. 5.
34°/24°
25. 5.
34°/24°
26. 5.
36°/25°
27. 5.
31°/25°
28. 5.
33°/23°
29. 5.
29°/24°
30. 5.
31°/21°
31. 5.
34°/23°
What it means
precipitation
12 %
