Wafangqing: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Wafangqing, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
18. 5.
20°C
28°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
32
|
12
48
|
6
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1001 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
36°C
|
28°C
|
Tomorrow
19. 5.
18°C
29°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
36
|
16
50
|
12
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1001 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
39°C
|
26°C
|
Wednesday
20. 5.
19°C
31°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
28
|
18
46
|
16
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1000 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
40°C
|
27°C
|
Thursday
21. 5.
21°C
32°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
38
|
20
70
|
17
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1000 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
41°C
|
29°C
|
Friday
22. 5.
23°C
32°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
35
|
18
44
|
15
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1001 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
41°C
|
29°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
22°C
31°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
47
|
22
76
|
14
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1000 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
36°C
|
31°C
|
Sunday
24. 5.
21°C
31°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
61
|
23
87
|
15
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
997 hPa
|
997 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
35°C
|
30°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
19°C
30°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
40
|
11
48
|
4
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
31°C
|
22°C
|
Tuesday
26. 5.
18°C
24°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
13
|
7
27
|
11
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
27°C
|
18°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
23°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
13
|
11
18
|
9
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
19°C
|
Thursday
28. 5.
16°C
22°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
12
|
7
19
|
7
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
25°C
|
18°C
|
Friday
29. 5.
15°C
19°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
21
|
5
19
|
6
13
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
21°C
|
16°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
9
|
14
17
|
6
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
27°C
|
18°C
|
Sunday
31. 5.
16°C
25°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
11
|
13
21
|
7
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
29°C
|
19°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
30°/15°
2. 5.
27°/20°
3. 5.
20°/12°
4. 5.
20°/11°
5. 5.
27°/11°
6. 5.
33°/15°
7. 5.
26°/17°
8. 5.
25°/17°
9. 5.
28°/18°
10. 5.
22°/19°
11. 5.
20°/17°
12. 5.
28°/16°
13. 5.
31°/16°
14. 5.
33°/17°
15. 5.
32°/18°
16. 5.
34°/19°
17. 5.
36°/21°
18. 5.
28°/20°
19. 5.
29°/18°
20. 5.
31°/19°
21. 5.
32°/21°
22. 5.
32°/23°
23. 5.
31°/22°
24. 5.
31°/21°
25. 5.
30°/19°
26. 5.
24°/18°
27. 5.
23°/16°
28. 5.
22°/16°
29. 5.
19°/15°
30. 5.
23°/15°
31. 5.
25°/16°
What it means
precipitation
12 %
