Vilseck: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Vilseck, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Frost
Valid from 29. 4. (00:00) to 29. 4. (07:00)
Min °CMax °C
Today
28. 4.
6°C
20°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
66
|
37
68
|
32
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
20°C
|
14°C
|
Tomorrow
29. 4.
3°C
16°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
80
|
45
80
|
44
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
17°C
|
10°C
|
Thursday
30. 4.
-1°C
15°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
86
|
47
82
|
31
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1028 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
16°C
|
10°C
|
Friday
1. 5.
2°C
19°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
61
|
35
56
|
23
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
21°C
|
14°C
|
This Weekend
Saturday
2. 5.
5°C
24°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
56
|
24
55
|
13
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
25°C
|
18°C
|
Sunday
3. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
45
|
15
40
|
17
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
19°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
27
|
26
30
|
26
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
18°C
|
14°C
|
Tuesday
5. 5.
7°C
18°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
41
|
14
43
|
3
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
18°C
|
14°C
|
Wednesday
6. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
30
|
5
32
|
4
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
21°C
|
15°C
|
Thursday
7. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
31
|
7
29
|
6
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
23°C
|
15°C
|
Friday
8. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
24
|
5
30
|
12
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
22°C
|
16°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
12°C
22°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
28
|
10
27
|
6
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
23°C
|
16°C
|
Sunday
10. 5.
12°C
15°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
56
|
30
66
|
14
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
16°C
|
13°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
23
|
6
28
|
2
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
20°C
|
14°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
9°/0°
2. 4.
12°/-3°
3. 4.
12°/-2°
4. 4.
12°/6°
5. 4.
22°/4°
6. 4.
14°/5°
7. 4.
15°/-1°
8. 4.
14°/-1°
9. 4.
15°/0°
10. 4.
9°/2°
11. 4.
14°/-1°
12. 4.
8°/6°
13. 4.
14°/3°
14. 4.
11°/8°
15. 4.
15°/8°
16. 4.
17°/9°
17. 4.
19°/6°
18. 4.
20°/8°
19. 4.
13°/5°
20. 4.
10°/3°
21. 4.
11°/3°
22. 4.
15°/-2°
23. 4.
19°/-1°
24. 4.
19°/1°
25. 4.
21°/3°
26. 4.
15°/4°
27. 4.
18°/0°
28. 4.
20°/6°
29. 4.
16°/3°
30. 4.
15°/-1°
What it means
precipitation
12 %
