- Weather
- Kingdom of Belgium
- Walloon Region
- Villance
Villance: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Villance, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
26. 5.
13°C
29°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
35
|
19
29
|
12
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1026 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
29°C
|
25°C
|
Tomorrow
27. 5.
16°C
28°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
54
|
34
81
|
27
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
29°C
|
24°C
|
Thursday
28. 5.
12°C
27°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
28
|
20
47
|
17
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
28°C
|
23°C
|
Friday
29. 5.
15°C
30°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
51
|
20
56
|
14
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
30°C
|
26°C
|
This Weekend
Saturday
30. 5.
19°C
30°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
45
|
18
69
|
10
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
30°C
|
23°C
|
Sunday
31. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
58
|
36
78
|
31
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
21°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
50
|
28
60
|
18
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
21°C
|
19°C
|
Tuesday
2. 6.
14°C
19°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
76
|
33
86
|
23
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
17°C
|
16°C
|
Wednesday
3. 6.
12°C
18°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
48
|
37
60
|
28
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
19°C
|
16°C
|
Thursday
4. 6.
12°C
16°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
72
|
40
73
|
27
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
17°C
|
15°C
|
Friday
5. 6.
11°C
16°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
54
|
35
59
|
22
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
17°C
|
15°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
10°C
17°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
55
|
36
58
|
21
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
19°C
|
15°C
|
Sunday
7. 6.
8°C
18°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
49
|
13
51
|
4
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
20°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
51
|
21
53
|
16
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
20°C
|
16°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
22°/8°
2. 5.
23°/11°
3. 5.
15°/12°
4. 5.
14°/10°
5. 5.
15°/9°
6. 5.
11°/7°
7. 5.
12°/6°
8. 5.
17°/8°
9. 5.
20°/7°
10. 5.
17°/10°
11. 5.
10°/4°
12. 5.
10°/1°
13. 5.
11°/6°
14. 5.
9°/5°
15. 5.
10°/3°
16. 5.
11°/2°
17. 5.
13°/5°
18. 5.
13°/8°
19. 5.
14°/8°
20. 5.
17°/12°
21. 5.
21°/9°
22. 5.
26°/10°
23. 5.
28°/12°
24. 5.
28°/14°
25. 5.
27°/15°
26. 5.
29°/13°
27. 5.
28°/16°
28. 5.
27°/12°
29. 5.
30°/15°
30. 5.
30°/19°
31. 5.
23°/14°
What it means
precipitation
12 %
