Varallo Sesia: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Varallo Sesia, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Thunderstorms
Valid to 29. 5. (02:00)
Min °CMax °C
Today
28. 5.
18°C
30°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
44
|
17
49
|
19
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
33°C
|
27°C
|
Tomorrow
29. 5.
15°C
25°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
54
|
24
59
|
14
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
28°C
|
23°C
|
This Weekend
Saturday
30. 5.
16°C
26°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
50
|
21
52
|
12
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
29°C
|
24°C
|
Sunday
31. 5.
17°C
28°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
52
|
24
62
|
15
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
31°C
|
23°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
16°C
27°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
44
|
25
58
|
7
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
31°C
|
24°C
|
Tuesday
2. 6.
15°C
19°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
41
|
4
48
|
1
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
19°C
|
17°C
|
Wednesday
3. 6.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
33
|
15
45
|
10
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
27°C
|
22°C
|
Thursday
4. 6.
13°C
19°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
55
|
17
64
|
7
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
22°C
|
16°C
|
Friday
5. 6.
10°C
15°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
12
|
15
19
|
5
13
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
11°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
11°C
15°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
13
|
10
16
|
0
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
9°C
|
Sunday
7. 6.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
27
|
0
17
|
0
10
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
15°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
9
|
14
16
|
3
13
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
15°C
|
12°C
|
Tuesday
9. 6.
11°C
18°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
16
|
3
14
|
4
16
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
16°C
|
12°C
|
Wednesday
10. 6.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
16
|
8
13
|
1
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
17°C
|
13°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
18°/9°
2. 5.
20°/6°
3. 5.
20°/9°
4. 5.
20°/10°
5. 5.
13°/9°
6. 5.
12°/8°
7. 5.
16°/7°
8. 5.
18°/5°
9. 5.
21°/9°
10. 5.
13°/10°
11. 5.
14°/10°
12. 5.
17°/8°
13. 5.
17°/6°
14. 5.
13°/4°
15. 5.
10°/3°
16. 5.
18°/6°
17. 5.
17°/7°
18. 5.
16°/8°
19. 5.
18°/7°
20. 5.
22°/10°
21. 5.
25°/10°
22. 5.
25°/12°
23. 5.
26°/13°
24. 5.
27°/15°
25. 5.
28°/17°
26. 5.
29°/17°
27. 5.
30°/18°
28. 5.
30°/18°
29. 5.
25°/15°
30. 5.
26°/16°
31. 5.
28°/17°
What it means
precipitation
12 %
