- Weather
- United States of America
- Ohio
- Van Wert
Van Wert: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Van Wert, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Freeze
Valid from 2. 5. (02:00) to 2. 5. (09:00)
Min °CMax °C
Today
1. 5.
5°C
10°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
75
|
37
71
|
33
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
11°C
|
7°C
|
This Weekend
Tomorrow
2. 5.
0°C
10°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
55
|
37
71
|
28
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
13°C
|
7°C
|
Sunday
3. 5.
2°C
14°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
101
|
59
112
|
43
102
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
15°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
10°C
20°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
84
|
55
102
|
48
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
19°C
|
17°C
|
Tuesday
5. 5.
11°C
16°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
105
|
49
138
|
50
122
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
14°C
|
12°C
|
Wednesday
6. 5.
7°C
11°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
70
|
32
71
|
27
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
12°C
|
10°C
|
Thursday
7. 5.
6°C
11°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
69
|
53
81
|
39
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
11°C
|
8°C
|
Friday
8. 5.
3°C
13°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
71
|
36
76
|
13
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
10°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
8°C
17°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
63
|
26
58
|
13
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
20°C
|
13°C
|
Sunday
10. 5.
10°C
15°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
78
|
6
59
|
13
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
16°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
10°C
16°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
70
|
18
63
|
17
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
19°C
|
13°C
|
Tuesday
12. 5.
10°C
17°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
46
|
11
54
|
11
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
19°C
|
14°C
|
Wednesday
13. 5.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
64
|
12
59
|
14
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
22°C
|
16°C
|
Thursday
14. 5.
13°C
20°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
81
|
18
63
|
11
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
22°C
|
17°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
10°/5°
2. 5.
10°/0°
3. 5.
14°/2°
4. 5.
20°/10°
5. 5.
16°/11°
6. 5.
11°/7°
7. 5.
11°/6°
8. 5.
13°/3°
9. 5.
17°/8°
10. 5.
15°/10°
11. 5.
16°/10°
12. 5.
17°/10°
13. 5.
19°/11°
14. 5.
20°/13°
15. 5.
19°/12°
16. 5.
19°/11°
17. 5.
19°/15°
18. 5.
20°/13°
19. 5.
19°/13°
20. 5.
20°/13°
21. 5.
19°/15°
22. 5.
21°/14°
23. 5.
22°/15°
24. 5.
22°/15°
25. 5.
23°/15°
26. 5.
25°/16°
27. 5.
26°/19°
28. 5.
24°/17°
29. 5.
25°/17°
30. 5.
24°/17°
31. 5.
What it means
precipitation
12 %
