- Weather
- Islamic Republic of Pakistan
- Sindh
- Umerani
Umerani: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Umerani, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
17°C
28°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
32
|
10
28
|
12
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
37°C
|
23°C
|
Tomorrow
5. 4.
19°C
31°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
46
|
17
47
|
15
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
41°C
|
26°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
20°C
32°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
30
|
26
60
|
24
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
40°C
|
27°C
|
Tuesday
7. 4.
21°C
33°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
48
|
37
99
|
23
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
41°C
|
26°C
|
Wednesday
8. 4.
19°C
32°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
71
|
23
68
|
14
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
45°C
|
25°C
|
Thursday
9. 4.
19°C
34°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
62
|
23
56
|
17
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
41°C
|
28°C
|
Friday
10. 4.
22°C
35°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
39
|
7
19
|
13
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
46°C
|
29°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
23°C
37°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
43
|
21
42
|
8
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
45°C
|
27°C
|
Sunday
12. 4.
26°C
38°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
23
|
5
32
|
2
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
42°C
|
27°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
27°C
38°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
32
|
10
34
|
4
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
42°C
|
28°C
|
Tuesday
14. 4.
28°C
39°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
31
|
12
35
|
3
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
43°C
|
29°C
|
Wednesday
15. 4.
28°C
39°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
36
|
16
29
|
8
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
43°C
|
28°C
|
Thursday
16. 4.
28°C
40°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
23
|
7
21
|
1
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1005 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
52°C
|
45°C
|
30°C
|
Friday
17. 4.
29°C
42°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
31
|
15
32
|
1
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
52°C
|
46°C
|
30°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
33°/22°
2. 4.
23°/19°
3. 4.
26°/16°
4. 4.
28°/17°
5. 4.
31°/19°
6. 4.
32°/20°
7. 4.
33°/21°
8. 4.
32°/19°
9. 4.
34°/19°
10. 4.
35°/22°
11. 4.
37°/23°
12. 4.
38°/26°
13. 4.
38°/27°
14. 4.
39°/28°
15. 4.
39°/28°
16. 4.
40°/28°
17. 4.
42°/29°
18. 4.
42°/30°
19. 4.
41°/30°
20. 4.
44°/29°
21. 4.
44°/31°
22. 4.
43°/30°
23. 4.
44°/30°
24. 4.
45°/31°
25. 4.
45°/32°
26. 4.
43°/30°
27. 4.
43°/31°
28. 4.
43°/30°
29. 4.
43°/29°
30. 4.
43°/29°
What it means
precipitation
12 %
