- Weather
- Mongolia
- Ulaanbaatar
- Ulaanbaatar
Ulaanbaatar: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Ulaanbaatar, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
5. 4.
-9°C
-4°C
| Min Temperature: | -9°C |
| Max Temperature: | -4°C |
|
Morning
-4°C
|
Afternoon
-1°C
|
Evening
-2°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
127
|
67
134
|
18
116
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
7°C
|
-2°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
-8°C
6°C
| Min Temperature: | -8°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
-3°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
33
|
19
60
|
18
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
12°C
|
4°C
|
Tuesday
7. 4.
-3°C
10°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
53
|
7
39
|
9
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1001 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
17°C
|
7°C
|
Wednesday
8. 4.
-1°C
4°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
75
|
47
96
|
21
92
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
8°C
|
2°C
|
Thursday
9. 4.
-4°C
7°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
80
|
54
153
|
32
132
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1002 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
13°C
|
4°C
|
Friday
10. 4.
-2°C
10°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
89
|
41
110
|
14
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
16°C
|
10°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
-1°C
5°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
22
|
28
59
|
10
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
13°C
|
6°C
|
Sunday
12. 4.
-4°C
11°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
90
|
49
116
|
19
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
11°C
|
7°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
4°C
15°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
12
|
41
67
|
7
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
23°C
|
9°C
|
Tuesday
14. 4.
6°C
12°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
38
|
22
72
|
11
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
20°C
|
6°C
|
Wednesday
15. 4.
1°C
8°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
38
|
19
40
|
0
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
16°C
|
4°C
|
Thursday
16. 4.
2°C
12°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
54
|
31
61
|
4
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
19°C
|
6°C
|
Friday
17. 4.
6°C
14°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
40
|
34
68
|
9
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
21°C
|
8°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
5°C
9°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
32
|
46
71
|
2
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
17°C
|
5°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
7°/-6°
2. 4.
6°/-5°
3. 4.
3°/-7°
4. 4.
1°/-5°
5. 4.
-4°/-9°
6. 4.
6°/-8°
7. 4.
10°/-3°
8. 4.
4°/-1°
9. 4.
7°/-4°
10. 4.
10°/-2°
11. 4.
5°/-1°
12. 4.
11°/-4°
13. 4.
15°/4°
14. 4.
12°/6°
15. 4.
8°/1°
16. 4.
12°/2°
17. 4.
14°/6°
18. 4.
9°/5°
19. 4.
11°/3°
20. 4.
6°/3°
21. 4.
9°/-1°
22. 4.
9°/4°
23. 4.
6°/2°
24. 4.
7°/1°
25. 4.
10°/1°
26. 4.
8°/3°
27. 4.
9°/3°
28. 4.
9°/2°
29. 4.
7°/0°
30. 4.
13°/2°
What it means
precipitation
12 %
