- Weather
- Republic of Iraq
- Sulaymaniyah
- Uch Tepe
Uch Tepe: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Uch Tepe, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
20. 5.
9°C
21°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
46
|
18
61
|
4
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
30°C
|
16°C
|
Tomorrow
21. 5.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
116
|
45
117
|
7
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
29°C
|
18°C
|
Friday
22. 5.
12°C
22°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
81
|
42
93
|
6
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
30°C
|
17°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
13°C
25°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
42
|
17
51
|
12
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
35°C
|
20°C
|
Sunday
24. 5.
16°C
29°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
86
|
49
130
|
24
129
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
37°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
15°C
24°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
78
|
37
86
|
4
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
32°C
|
19°C
|
Tuesday
26. 5.
13°C
26°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
74
|
30
84
|
10
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
35°C
|
21°C
|
Wednesday
27. 5.
15°C
28°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
46
|
35
52
|
0
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
37°C
|
19°C
|
Thursday
28. 5.
17°C
31°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
24
|
35
51
|
0
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
38°C
|
20°C
|
Friday
29. 5.
18°C
32°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
22
|
40
58
|
0
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
40°C
|
20°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
18°C
32°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
28
|
34
48
|
0
13
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
40°C
|
20°C
|
Sunday
31. 5.
18°C
33°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
20
|
28
36
|
1
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1009 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
42°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
19°C
33°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
23
|
35
46
|
6
20
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
39°C
|
42°C
|
21°C
|
Tuesday
2. 6.
19°C
34°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
21
|
36
50
|
4
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
39°C
|
44°C
|
22°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
22°/7°
2. 5.
23°/9°
3. 5.
26°/9°
4. 5.
23°/12°
5. 5.
21°/9°
6. 5.
19°/8°
7. 5.
20°/5°
8. 5.
22°/4°
9. 5.
23°/5°
10. 5.
24°/7°
11. 5.
27°/9°
12. 5.
27°/12°
13. 5.
26°/11°
14. 5.
25°/9°
15. 5.
25°/9°
16. 5.
21°/9°
17. 5.
18°/10°
18. 5.
24°/9°
19. 5.
21°/9°
20. 5.
21°/9°
21. 5.
23°/13°
22. 5.
22°/12°
23. 5.
25°/13°
24. 5.
29°/16°
25. 5.
24°/15°
26. 5.
26°/13°
27. 5.
28°/15°
28. 5.
31°/17°
29. 5.
32°/18°
30. 5.
32°/18°
31. 5.
33°/18°
What it means
precipitation
12 %
