Troy: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Troy, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
16. 5.
21°C
27°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
82
|
28
79
|
27
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
26°C
|
23°C
|
Tomorrow
17. 5.
19°C
30°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
97
|
60
108
|
47
106
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
30°C
|
25°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
22°C
29°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
113
|
40
100
|
54
115
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
27°C
|
23°C
|
Tuesday
19. 5.
18°C
26°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
96
|
36
80
|
26
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
24°C
|
20°C
|
Wednesday
20. 5.
13°C
18°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
61
|
32
65
|
20
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
18°C
|
16°C
|
Thursday
21. 5.
10°C
20°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
53
|
26
43
|
20
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
22°C
|
17°C
|
Friday
22. 5.
12°C
24°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
36
|
24
44
|
23
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
26°C
|
19°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
30
|
11
40
|
13
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
25°C
|
21°C
|
Sunday
24. 5.
15°C
24°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
64
|
23
54
|
15
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
26°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
64
|
7
47
|
11
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
22°C
|
Tuesday
26. 5.
18°C
26°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
42
|
4
38
|
5
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
29°C
|
24°C
|
Wednesday
27. 5.
19°C
27°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
43
|
4
39
|
10
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
30°C
|
24°C
|
Thursday
28. 5.
19°C
27°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
40
|
11
36
|
15
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
30°C
|
25°C
|
Friday
29. 5.
19°C
28°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
40
|
8
38
|
4
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
31°C
|
26°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
61°/44°
2. 5.
57°/45°
3. 5.
72°/42°
4. 5.
78°/56°
5. 5.
63°/47°
6. 5.
59°/47°
7. 5.
65°/43°
8. 5.
75°/49°
9. 5.
79°/54°
10. 5.
68°/53°
11. 5.
75°/48°
12. 5.
80°/52°
13. 5.
71°/55°
14. 5.
71°/48°
15. 5.
83°/55°
16. 5.
27°/21°
17. 5.
30°/19°
18. 5.
29°/22°
19. 5.
26°/18°
20. 5.
18°/13°
21. 5.
20°/10°
22. 5.
24°/12°
23. 5.
22°/13°
24. 5.
24°/15°
25. 5.
24°/16°
26. 5.
26°/18°
27. 5.
27°/19°
28. 5.
27°/19°
29. 5.
28°/19°
30. 5.
26°/19°
31. 5.
27°/20°
What it means
precipitation
12 %
