- Weather
- United States of America
- New York
- Tonawanda
Tonawanda: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Tonawanda, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
3°C
18°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
72
|
46
67
|
38
109
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1014 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
15°C
|
17°C
|
Tomorrow
5. 4.
2°C
13°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
57
114
|
55
113
|
50
107
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
8°C
|
5°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
1°C
5°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
68
|
40
66
|
29
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
7°C
|
4°C
|
Tuesday
7. 4.
-3°C
2°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 2°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
0°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
81
|
30
68
|
10
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1032 hPa
|
1033 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
0°C
|
4°C
|
1°C
|
Wednesday
8. 4.
-2°C
12°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
49
|
29
70
|
35
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1034 hPa
|
1029 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
13°C
|
10°C
|
Thursday
9. 4.
8°C
14°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
61
139
|
53
125
|
28
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
15°C
|
11°C
|
Friday
10. 4.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
27
|
17
45
|
17
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1028 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
10°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
8°C
12°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
86
|
25
81
|
7
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1025 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
11°C
|
9°C
|
Sunday
12. 4.
10°C
14°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
87
|
35
88
|
35
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
11°C
14°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
87
|
49
91
|
10
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
14°C
|
10°C
|
Tuesday
14. 4.
7°C
9°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
73
|
28
45
|
26
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
12°C
|
8°C
|
Wednesday
15. 4.
5°C
11°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
64
|
15
58
|
17
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
14°C
|
9°C
|
Thursday
16. 4.
9°C
14°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
81
|
40
84
|
30
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
15°C
|
10°C
|
Friday
17. 4.
6°C
10°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
71
|
14
71
|
10
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
12°C
|
7°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
52°/36°
2. 4.
57°/34°
3. 4.
66°/44°
4. 4.
18°/3°
5. 4.
13°/2°
6. 4.
5°/1°
7. 4.
2°/-3°
8. 4.
12°/-2°
9. 4.
14°/8°
10. 4.
12°/5°
11. 4.
12°/8°
12. 4.
14°/10°
13. 4.
14°/11°
14. 4.
9°/7°
15. 4.
11°/5°
16. 4.
14°/9°
17. 4.
10°/6°
18. 4.
10°/6°
19. 4.
11°/7°
20. 4.
8°/5°
21. 4.
11°/6°
22. 4.
12°/9°
23. 4.
13°/9°
24. 4.
10°/5°
25. 4.
10°/5°
26. 4.
13°/7°
27. 4.
14°/10°
28. 4.
11°/8°
29. 4.
15°/9°
30. 4.
13°/8°
What it means
precipitation
12 %
