- Weather
- Russia
- Irkutsk Oblast
- Tokma
Tokma: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Tokma, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
24. 5.
-6°C
8°C
| Min Temperature: | -6°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
51
|
23
51
|
9
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
11°C
|
6°C
|
Next Week
Tomorrow
25. 5.
-1°C
11°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
43
|
19
55
|
14
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
13°C
|
8°C
|
Tuesday
26. 5.
-1°C
12°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
94
|
51
114
|
40
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
13°C
|
10°C
|
Wednesday
27. 5.
4°C
9°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
89
|
39
81
|
25
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
9°C
|
7°C
|
Thursday
28. 5.
0°C
15°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
60
|
30
65
|
21
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
18°C
|
12°C
|
Friday
29. 5.
6°C
13°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
33
|
19
72
|
9
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
14°C
|
11°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
4°C
11°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
85
|
37
97
|
27
89
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
7°C
|
Sunday
31. 5.
4°C
11°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
68
|
25
60
|
24
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
51
|
21
58
|
14
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
14°C
|
11°C
|
Tuesday
2. 6.
6°C
14°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
39
|
3
51
|
11
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
18°C
|
14°C
|
Wednesday
3. 6.
9°C
19°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
48
|
16
42
|
10
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
23°C
|
16°C
|
Thursday
4. 6.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
27
|
20
37
|
12
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
26°C
|
18°C
|
Friday
5. 6.
11°C
22°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
22
|
9
31
|
5
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
26°C
|
19°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
13°C
21°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
31
|
30
44
|
10
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
24°C
|
17°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
10°/-3°
2. 5.
11°/1°
3. 5.
15°/-2°
4. 5.
5°/0°
5. 5.
7°/-1°
6. 5.
10°/-1°
7. 5.
14°/2°
8. 5.
19°/4°
9. 5.
10°/-1°
10. 5.
11°/-3°
11. 5.
13°/2°
12. 5.
9°/0°
13. 5.
8°/-3°
14. 5.
6°/-2°
15. 5.
7°/-3°
16. 5.
10°/-2°
17. 5.
15°/-1°
18. 5.
19°/4°
19. 5.
22°/4°
20. 5.
20°/8°
21. 5.
23°/6°
22. 5.
23°/8°
23. 5.
8°/-6°
24. 5.
11°/-1°
25. 5.
12°/-1°
26. 5.
9°/4°
27. 5.
15°/0°
28. 5.
13°/6°
29. 5.
11°/4°
30. 5.
11°/4°
31. 5.
12°/5°
What it means
precipitation
12 %
