- Weather
- United States of America
- New York
- Ticonderoga
Ticonderoga: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Ticonderoga, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Winter Weather
Valid to 2. 4. (15:00)
Min °CMax °C
Today
5. 4.
4°C
11°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
71
|
19
96
|
18
96
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
10°C
|
7°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
1°C
6°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
101
|
41
99
|
11
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
8°C
|
3°C
|
Tuesday
7. 4.
-2°C
2°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 2°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
1°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
92
|
37
97
|
17
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1025 hPa
|
1030 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
3°C
|
-1°C
|
Wednesday
8. 4.
-3°C
8°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
39
|
23
53
|
11
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1038 hPa
|
1035 hPa
|
1034 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
9°C
|
4°C
|
Thursday
9. 4.
0°C
14°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
115
|
54
126
|
38
122
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1035 hPa
|
1030 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
14°C
|
8°C
|
Friday
10. 4.
4°C
17°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
100
|
27
108
|
4
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1022 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
16°C
|
12°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
5°C
10°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
52
|
18
55
|
5
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1027 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
13°C
|
6°C
|
Sunday
12. 4.
4°C
14°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
21
|
12
40
|
3
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1021 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
16°C
|
10°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
12°C
16°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
64
|
15
71
|
4
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
17°C
|
14°C
|
Tuesday
14. 4.
7°C
11°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
53
|
10
52
|
8
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
12°C
|
7°C
|
Wednesday
15. 4.
5°C
13°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
47
|
0
45
|
0
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
16°C
|
6°C
|
Thursday
16. 4.
3°C
11°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
48
|
9
57
|
4
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
13°C
|
5°C
|
Friday
17. 4.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
59
|
18
68
|
8
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
11°C
|
3°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
0°C
9°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
31
|
7
37
|
2
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
12°C
|
4°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
57°/32°
2. 4.
42°/29°
3. 4.
58°/33°
4. 4.
51°/35°
5. 4.
11°/4°
6. 4.
6°/1°
7. 4.
2°/-2°
8. 4.
8°/-3°
9. 4.
14°/0°
10. 4.
17°/4°
11. 4.
10°/5°
12. 4.
14°/4°
13. 4.
16°/12°
14. 4.
11°/7°
15. 4.
13°/5°
16. 4.
11°/3°
17. 4.
10°/3°
18. 4.
9°/0°
19. 4.
12°/1°
20. 4.
8°/1°
21. 4.
13°/6°
22. 4.
12°/7°
23. 4.
11°/5°
24. 4.
11°/5°
25. 4.
12°/2°
26. 4.
11°/3°
27. 4.
13°/2°
28. 4.
15°/4°
29. 4.
16°/7°
30. 4.
12°/7°
What it means
precipitation
12 %
