- Weather
- Republic of Iraq
- Dhi Qar
- Thāmirīyah
Thāmirīyah: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Thāmirīyah, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
23. 5.
24°C
38°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
36
|
28
46
|
24
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
52°C
|
32°C
|
Tomorrow
24. 5.
27°C
42°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
83
|
58
105
|
69
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
52°C
|
36°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
26°C
37°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
104
|
66
106
|
37
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
47°C
|
31°C
|
Tuesday
26. 5.
25°C
40°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
62
122
|
61
113
|
42
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
52°C
|
33°C
|
Wednesday
27. 5.
28°C
43°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
80
|
22
50
|
22
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
58°C
|
36°C
|
Thursday
28. 5.
30°C
46°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
41°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
58
|
26
56
|
23
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
53°C
|
59°C
|
38°C
|
Friday
29. 5.
31°C
42°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
86
|
63
95
|
47
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
52°C
|
35°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
28°C
43°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
48
|
32
48
|
32
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
54°C
|
39°C
|
Sunday
31. 5.
32°C
44°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
63
|
54
60
|
48
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
55°C
|
36°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
32°C
45°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
59
|
50
61
|
36
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
57°C
|
37°C
|
Tuesday
2. 6.
33°C
46°C
| Min Temperature: | 33°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
59
73
|
64
67
|
45
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
57°C
|
36°C
|
Wednesday
3. 6.
34°C
46°C
| Min Temperature: | 34°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
41°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
64
|
63
70
|
45
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
57°C
|
37°C
|
Thursday
4. 6.
34°C
47°C
| Min Temperature: | 34°C |
| Max Temperature: | 47°C |
|
Morning
42°C
|
Afternoon
47°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
70
|
67
79
|
50
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
57°C
|
37°C
|
Friday
5. 6.
35°C
47°C
| Min Temperature: | 35°C |
| Max Temperature: | 47°C |
|
Morning
42°C
|
Afternoon
47°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
72
89
|
78
89
|
61
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
57°C
|
38°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
35°/22°
2. 5.
38°/24°
3. 5.
40°/24°
4. 5.
42°/26°
5. 5.
37°/26°
6. 5.
33°/22°
7. 5.
34°/21°
8. 5.
35°/23°
9. 5.
35°/23°
10. 5.
38°/23°
11. 5.
41°/25°
12. 5.
44°/27°
13. 5.
40°/27°
14. 5.
39°/27°
15. 5.
40°/25°
16. 5.
34°/25°
17. 5.
34°/22°
18. 5.
40°/21°
19. 5.
38°/28°
20. 5.
35°/23°
21. 5.
41°/24°
22. 5.
35°/23°
23. 5.
38°/24°
24. 5.
42°/27°
25. 5.
37°/26°
26. 5.
40°/25°
27. 5.
43°/28°
28. 5.
46°/30°
29. 5.
42°/31°
30. 5.
43°/28°
31. 5.
44°/32°
What it means
precipitation
12 %
