Ştefan cel Mare: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Ştefan cel Mare, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Snowfall
Valid to 4. 4. (18:00)
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
8°C
14°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
70
|
30
64
|
20
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
17°C
|
11°C
|
Tomorrow
5. 4.
6°C
16°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
32
|
20
42
|
16
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
20°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
7°C
19°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
90
|
51
109
|
51
106
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
20°C
|
12°C
|
Tuesday
7. 4.
3°C
11°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
81
|
49
86
|
38
88
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
8°C
|
Wednesday
8. 4.
2°C
7°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
62
130
|
70
124
|
53
102
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
10°C
|
4°C
|
Thursday
9. 4.
2°C
6°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
88
|
47
84
|
29
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
9°C
|
4°C
|
Friday
10. 4.
-1°C
4°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
53
|
36
46
|
29
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
6°C
|
3°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
-1°C
7°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
74
|
36
76
|
19
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
8°C
|
2°C
|
Sunday
12. 4.
0°C
8°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
45
|
23
52
|
10
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
12°C
|
4°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
36
|
19
48
|
12
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
13°C
|
6°C
|
Tuesday
14. 4.
4°C
11°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
47
|
19
47
|
6
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
6°C
|
Wednesday
15. 4.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
39
|
15
53
|
6
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
15°C
|
8°C
|
Thursday
16. 4.
7°C
12°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
44
|
31
54
|
24
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
8°C
|
Friday
17. 4.
6°C
12°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
37
|
28
46
|
15
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
16°C
|
7°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
9°/5°
2. 4.
9°/5°
3. 4.
10°/8°
4. 4.
14°/8°
5. 4.
16°/6°
6. 4.
19°/7°
7. 4.
11°/3°
8. 4.
7°/2°
9. 4.
6°/2°
10. 4.
4°/-1°
11. 4.
7°/-1°
12. 4.
8°/0°
13. 4.
10°/3°
14. 4.
11°/4°
15. 4.
12°/5°
16. 4.
12°/7°
17. 4.
12°/6°
18. 4.
11°/5°
19. 4.
13°/5°
20. 4.
14°/7°
21. 4.
14°/7°
22. 4.
17°/8°
23. 4.
15°/8°
24. 4.
16°/8°
25. 4.
18°/9°
26. 4.
18°/10°
27. 4.
17°/9°
28. 4.
17°/10°
29. 4.
18°/10°
30. 4.
17°/11°
What it means
precipitation
12 %
