- Weather
- United States of America
- New Jersey
- Somerville
Somerville: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Somerville, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
17. 5.
17°C
31°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
41
|
30
58
|
18
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
31°C
|
26°C
|
Next Week
Tomorrow
18. 5.
18°C
34°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
37
|
17
47
|
18
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
35°C
|
28°C
|
Tuesday
19. 5.
20°C
35°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
60
|
37
77
|
27
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
35°C
|
30°C
|
Wednesday
20. 5.
21°C
33°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
80
|
49
100
|
34
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
33°C
|
24°C
|
Thursday
21. 5.
14°C
21°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
57
|
15
36
|
18
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
22°C
|
18°C
|
Friday
22. 5.
10°C
16°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
72
|
28
70
|
19
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1026 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
15°C
|
14°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
13°C
20°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
51
|
23
56
|
12
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
20°C
|
18°C
|
Sunday
24. 5.
14°C
18°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
34
|
20
49
|
21
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
19°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
15°C
21°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
42
|
15
35
|
15
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
23°C
|
19°C
|
Tuesday
26. 5.
16°C
23°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
35
|
5
35
|
8
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
25°C
|
20°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
37
|
9
38
|
12
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
26°C
|
22°C
|
Thursday
28. 5.
17°C
28°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
30
|
10
38
|
12
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
31°C
|
24°C
|
Friday
29. 5.
19°C
26°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
56
|
23
54
|
19
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
28°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
17°C
24°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
65
|
19
46
|
12
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
26°C
|
21°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
63°/43°
2. 5.
60°/49°
3. 5.
60°/42°
4. 5.
72°/45°
5. 5.
84°/55°
6. 5.
70°/57°
7. 5.
65°/51°
8. 5.
64°/45°
9. 5.
64°/51°
10. 5.
74°/49°
11. 5.
62°/50°
12. 5.
66°/43°
13. 5.
74°/50°
14. 5.
66°/50°
15. 5.
65°/46°
16. 5.
82°/50°
17. 5.
31°/17°
18. 5.
34°/18°
19. 5.
35°/20°
20. 5.
33°/21°
21. 5.
21°/14°
22. 5.
16°/10°
23. 5.
20°/13°
24. 5.
18°/14°
25. 5.
21°/15°
26. 5.
23°/16°
27. 5.
24°/16°
28. 5.
28°/17°
29. 5.
26°/19°
30. 5.
24°/17°
31. 5.
24°/16°
What it means
precipitation
12 %
