Simcoe: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Simcoe, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
2. 4.
0°C
12°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
94
|
42
77
|
25
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1020 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
7°C
|
7°C
|
Tomorrow
3. 4.
7°C
20°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
65
127
|
69
144
|
41
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
20°C
|
11°C
|
This Weekend
Saturday
4. 4.
3°C
16°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
86
|
36
72
|
29
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1015 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
13°C
|
14°C
|
Sunday
5. 4.
1°C
13°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
100
|
61
111
|
54
102
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
8°C
|
3°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-1°C
7°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
89
|
54
102
|
49
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
11°C
|
4°C
|
Tuesday
7. 4.
-4°C
2°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 2°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
2°C
|
Evening
-1°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
86
|
49
85
|
32
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1030 hPa
|
1032 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
6°C
|
-1°C
|
Wednesday
8. 4.
-5°C
6°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
-1°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
44
|
31
54
|
31
89
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1034 hPa
|
1031 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
11°C
|
5°C
|
Thursday
9. 4.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
57
126
|
67
107
|
30
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
15°C
|
9°C
|
Friday
10. 4.
5°C
9°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
93
|
30
79
|
20
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1025 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
13°C
|
6°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
3°C
7°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
68
|
1
61
|
11
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
11°C
|
6°C
|
Sunday
12. 4.
6°C
11°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
67
|
9
55
|
7
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
15°C
|
6°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
5°C
11°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
70
|
6
74
|
7
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
16°C
|
6°C
|
Tuesday
14. 4.
4°C
10°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
75
|
17
81
|
9
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
14°C
|
7°C
|
Wednesday
15. 4.
6°C
13°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
74
|
30
66
|
22
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
17°C
|
9°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
10°/1°
2. 4.
12°/0°
3. 4.
20°/7°
4. 4.
16°/3°
5. 4.
13°/1°
6. 4.
7°/-1°
7. 4.
2°/-4°
8. 4.
6°/-5°
9. 4.
12°/5°
10. 4.
9°/5°
11. 4.
7°/3°
12. 4.
11°/6°
13. 4.
11°/5°
14. 4.
10°/4°
15. 4.
13°/6°
16. 4.
12°/6°
17. 4.
13°/5°
18. 4.
12°/6°
19. 4.
13°/8°
20. 4.
15°/9°
21. 4.
13°/7°
22. 4.
15°/8°
23. 4.
13°/9°
24. 4.
15°/7°
25. 4.
12°/8°
26. 4.
12°/7°
27. 4.
14°/6°
28. 4.
16°/8°
29. 4.
13°/9°
30. 4.
13°/7°
What it means
precipitation
12 %
