Shimachō: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Shimachō, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
16. 5.
14°C
26°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
15
|
17
33
|
31
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
33°C
|
22°C
|
Tomorrow
17. 5.
15°C
31°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
36
|
26
70
|
37
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
37°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
15°C
30°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
34
|
41
71
|
32
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
35°C
|
24°C
|
Tuesday
19. 5.
18°C
30°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
69
|
57
100
|
40
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
34°C
|
24°C
|
Wednesday
20. 5.
19°C
22°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
31
|
19
32
|
13
22
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
25°C
|
21°C
|
Thursday
21. 5.
14°C
19°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
50
|
28
45
|
26
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
17°C
|
16°C
|
Friday
22. 5.
14°C
21°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
76
|
41
73
|
32
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
27°C
|
18°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
12°C
24°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
40
|
36
53
|
24
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
26°C
|
22°C
|
Sunday
24. 5.
21°C
27°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
45
|
25
44
|
13
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
30°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
21°C
31°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
17
|
24
28
|
15
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
36°C
|
26°C
|
Tuesday
26. 5.
22°C
32°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
13
|
29
32
|
13
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
36°C
|
26°C
|
Wednesday
27. 5.
23°C
29°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
28
|
44
56
|
17
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
33°C
|
25°C
|
Thursday
28. 5.
22°C
28°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
30
|
17
44
|
11
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
32°C
|
25°C
|
Friday
29. 5.
21°C
26°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
28
|
9
35
|
11
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
30°C
|
23°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
20°/11°
2. 5.
26°/13°
3. 5.
25°/13°
4. 5.
26°/15°
5. 5.
23°/12°
6. 5.
21°/11°
7. 5.
28°/15°
8. 5.
26°/18°
9. 5.
23°/15°
10. 5.
25°/13°
11. 5.
27°/14°
12. 5.
26°/15°
13. 5.
27°/15°
14. 5.
26°/15°
15. 5.
25°/13°
16. 5.
26°/14°
17. 5.
31°/15°
18. 5.
30°/15°
19. 5.
30°/18°
20. 5.
22°/19°
21. 5.
19°/14°
22. 5.
21°/14°
23. 5.
24°/12°
24. 5.
27°/21°
25. 5.
31°/21°
26. 5.
32°/22°
27. 5.
29°/23°
28. 5.
28°/22°
29. 5.
26°/21°
30. 5.
27°/20°
31. 5.
26°/20°
What it means
precipitation
12 %
