- Weather
- Russia
- Republic of Karelia
- Shaverki
Shaverki: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Shaverki, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
22. 5.
13°C
18°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
40
|
17
44
|
20
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
17°C
|
14°C
|
This Weekend
Tomorrow
23. 5.
8°C
17°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
98
|
35
94
|
19
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
17°C
|
15°C
|
Sunday
24. 5.
10°C
15°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
66
|
25
77
|
20
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
14°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
4°C
10°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
112
|
35
114
|
26
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
8°C
|
5°C
|
Tuesday
26. 5.
3°C
8°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
75
|
31
72
|
25
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
10°C
|
6°C
|
Wednesday
27. 5.
1°C
5°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
89
|
41
92
|
33
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
7°C
|
4°C
|
Thursday
28. 5.
0°C
11°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
89
|
40
93
|
26
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
9°C
|
Friday
29. 5.
2°C
10°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
58
|
10
55
|
5
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
12°C
|
7°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
51
|
24
63
|
12
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
11°C
|
7°C
|
Sunday
31. 5.
4°C
12°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
61
|
16
55
|
4
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
8°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
5°C
11°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
73
|
16
73
|
19
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
13°C
|
9°C
|
Tuesday
2. 6.
5°C
10°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
63
|
18
60
|
16
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
11°C
|
8°C
|
Wednesday
3. 6.
5°C
14°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
56
|
4
61
|
4
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
15°C
|
10°C
|
Thursday
4. 6.
7°C
11°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
57
|
2
69
|
3
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
11°C
|
9°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
16°/2°
2. 5.
18°/5°
3. 5.
13°/5°
4. 5.
13°/-2°
5. 5.
9°/2°
6. 5.
9°/-1°
7. 5.
11°/-1°
8. 5.
10°/2°
9. 5.
13°/-2°
10. 5.
13°/2°
11. 5.
12°/6°
12. 5.
16°/5°
13. 5.
17°/8°
14. 5.
19°/8°
15. 5.
17°/3°
16. 5.
16°/9°
17. 5.
18°/8°
18. 5.
21°/9°
19. 5.
22°/12°
20. 5.
28°/13°
21. 5.
22°/15°
22. 5.
18°/13°
23. 5.
17°/8°
24. 5.
15°/10°
25. 5.
10°/4°
26. 5.
8°/3°
27. 5.
5°/1°
28. 5.
11°/0°
29. 5.
10°/2°
30. 5.
10°/3°
31. 5.
12°/4°
What it means
precipitation
12 %
