- Weather
- Iran
- Mazandaran
- Shalam Jār
Shalam Jār: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Shalam Jār, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
20. 5.
4°C
7°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
28
|
19
38
|
6
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
10°C
|
7°C
|
Tomorrow
21. 5.
7°C
15°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
76
|
23
83
|
8
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
22°C
|
10°C
|
Friday
22. 5.
6°C
11°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
72
|
18
75
|
6
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
16°C
|
8°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
5°C
9°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
49
|
20
50
|
7
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
11°C
|
8°C
|
Sunday
24. 5.
7°C
17°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
80
|
30
74
|
8
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
23°C
|
14°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
85
|
40
76
|
22
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
24°C
|
12°C
|
Tuesday
26. 5.
8°C
18°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
76
|
32
86
|
34
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
24°C
|
13°C
|
Wednesday
27. 5.
13°C
20°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
31
|
3
39
|
10
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
23°C
|
12°C
|
Thursday
28. 5.
15°C
22°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
38
|
5
41
|
9
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
25°C
|
14°C
|
Friday
29. 5.
14°C
19°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
32
|
6
31
|
4
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
23°C
|
14°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
14°C
20°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
29
|
6
31
|
12
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
25°C
|
14°C
|
Sunday
31. 5.
15°C
21°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
30
|
9
36
|
5
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
26°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
15°C
21°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
28
|
11
25
|
1
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
26°C
|
14°C
|
Tuesday
2. 6.
14°C
20°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
23
|
11
23
|
4
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
26°C
|
14°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
8°/2°
2. 5.
12°/5°
3. 5.
14°/6°
4. 5.
15°/9°
5. 5.
14°/9°
6. 5.
15°/7°
7. 5.
13°/7°
8. 5.
13°/6°
9. 5.
5°/3°
10. 5.
9°/2°
11. 5.
11°/6°
12. 5.
15°/8°
13. 5.
19°/10°
14. 5.
18°/9°
15. 5.
18°/10°
16. 5.
14°/6°
17. 5.
10°/4°
18. 5.
13°/5°
19. 5.
15°/6°
20. 5.
7°/4°
21. 5.
15°/7°
22. 5.
11°/6°
23. 5.
9°/5°
24. 5.
17°/7°
25. 5.
18°/10°
26. 5.
18°/8°
27. 5.
20°/13°
28. 5.
22°/15°
29. 5.
19°/14°
30. 5.
20°/14°
31. 5.
21°/15°
What it means
precipitation
12 %
