- Weather
- India
- Madhya Pradesh
- Seondha
Seondha: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Seondha, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
5. 4.
20°C
33°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
34
|
35
60
|
35
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
42°C
|
26°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
21°C
34°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
27
|
34
65
|
19
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
44°C
|
26°C
|
Tuesday
7. 4.
22°C
35°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
45
|
30
59
|
28
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
41°C
|
27°C
|
Wednesday
8. 4.
22°C
29°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
48
|
46
45
|
35
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
32°C
|
24°C
|
Thursday
9. 4.
19°C
32°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
31
|
26
39
|
20
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
39°C
|
43°C
|
27°C
|
Friday
10. 4.
20°C
35°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
59
|
41
71
|
26
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
43°C
|
27°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
21°C
37°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
41
|
39
74
|
24
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
46°C
|
30°C
|
Sunday
12. 4.
25°C
37°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
47
|
39
57
|
29
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1003 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
38°C
|
27°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
25°C
37°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
54
|
44
64
|
19
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1003 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
38°C
|
27°C
|
Tuesday
14. 4.
26°C
38°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
46
|
32
53
|
11
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1002 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
52°C
|
39°C
|
27°C
|
Wednesday
15. 4.
27°C
40°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
34
|
30
45
|
14
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1003 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
55°C
|
41°C
|
28°C
|
Thursday
16. 4.
28°C
40°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
28
|
23
38
|
9
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1004 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
57°C
|
41°C
|
29°C
|
Friday
17. 4.
28°C
41°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
30
|
27
45
|
13
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1003 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
58°C
|
42°C
|
31°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
29°C
42°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
41°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
40
|
41
60
|
18
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1002 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
58°C
|
43°C
|
31°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
36°/22°
2. 4.
38°/24°
3. 4.
37°/25°
4. 4.
34°/22°
5. 4.
33°/20°
6. 4.
34°/21°
7. 4.
35°/22°
8. 4.
29°/22°
9. 4.
32°/19°
10. 4.
35°/20°
11. 4.
37°/21°
12. 4.
37°/25°
13. 4.
37°/25°
14. 4.
38°/26°
15. 4.
40°/27°
16. 4.
40°/28°
17. 4.
41°/28°
18. 4.
42°/29°
19. 4.
42°/30°
20. 4.
42°/30°
21. 4.
42°/31°
22. 4.
42°/30°
23. 4.
42°/30°
24. 4.
42°/30°
25. 4.
42°/29°
26. 4.
42°/30°
27. 4.
42°/30°
28. 4.
43°/30°
29. 4.
42°/30°
30. 4.
42°/30°
What it means
precipitation
12 %
